banner24

banner170

banner171

banner31

Elite Naturel 2023’ün üçüncü çeyreğini 215 milyon 394 bin TL net kar ile kapattı

Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen organik ürün üreticilerinden Elite Naturel dokuz aylık finansal sonuçlarını açıkladı.

Ekonomi 15.11.2023, 11:45 15.11.2023, 11:56 Melike Kaya Bayram
35
Elite Naturel 2023’ün üçüncü çeyreğini 215 milyon 394 bin TL net kar ile kapattı

8.000 civarındaki anlaşmalı çiftçisiyle yılda yaklaşık 75.000 ton meyve ve sebze tedarik eden, tohumdan son yuduma kadar her aşaması sertifikalı organik ürünlerini 4 kıtada 23 ülkeyle buluşturan Elite Naturel,   ham madde tedarikinde kendi kendine yeter duruma gelmek için plantasyon yatırımlarına devam ederek karlılık oranını artırmaya devam ediyor.

Plantasyon yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz

Üçüncü çeyrek sonuçlarını değerlendiren ve 2023 yıl sonu öngörülerini paylaşan Elite Naturel İcra Kurulu Başkanı Çağrı Eşmekaya, “2023 yılına güçlü ve sürdürülebilir büyüme hedefleriyle başladık. Açıklanan finansal sonuçlarımızda da bu büyümeyi görmek bizi oldukça mutlu etti. 2023 yılının ilk dokuz ayında 215 milyon 394 bin TL net kar elde ettik.  2023 yılında özellikle Avrupa Birliğine yapılan satışların artmasıyla birlikte satışlarımızın yüzde 15-20 bandında artacağını öngörüyoruz. Organik ham madde tedarikinde kendi kendine yeter duruma gelme hedefimiz doğrultusunda plantasyon yatırımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Bu amaçla Ankara, Adana, Konya ve Niğde illerinde Hazineye ait muhtelif büyüklükteki arazileri tespit ederek, ilgili kamu kurumlarına taleplerimizi ilettik. Aynı zamanda Adana ili Yumurtalık ilçesinde Orman Genel Müdürlüğüne aittoplam 609.451,68 metrekare olan araziyi devletten 49 yıllığına kiralayarak devir işlemlerini tamamladık” dedi.

Meyve işleme kapasitemizi saatte 15 tona çıkaracağız

Meyve işleme kapasitesini büyük oranda artıracak ilave tesis için çalışmaların devam ettiğini belirten Eşmekaya, “Tesisimizi 2023’ün üçüncü çeyreğinde devreye almayı planlıyoruz. Böylece meyve işleme kapasitemizi saatte 15 tona çıkararak daha fazla ürünü, en hızlı ve taze bir şekilde yarı mamule çevirme kabiliyetimizi artıracağız. Buna bağlı olarak yaklaşık yüzde 20 ek istihdam sağlayacağız. Amacımız organik tarımı ve buna bağlı olarak gelişen organik ürünlerin insanlığa ve çevreye faydasını global ölçekte yayarak, yurt içi ve yurt dışında farklı pazarlarda yer almak” diye ekledi.

Yeni ürünler için farklı reçeteler üzerinde çalışmalarımızı yoğunlaştırdık

Müşterilerin taleplerini titizlikle inceleyerek, değişen tüketici ihtiyaçlarını yakından takip ettiklerine değinen Eşmekaya; “ Ar-Ge departmanımızbu doğrultuda organik meyve ve sebzelerden yapılabilecek yeni ürünler için farklı reçeteler üzerinde sürekli ve yoğun şekilde çalışıyor. Bu kapsamda, yeni bir atıştırmalık olan FreezeDriedSnack çeşidimizin üretilmesine yönelik deneme amaçlı üretim yaparak, ürünün seri üretimi için ilgili çalışmalara başladık” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173

Gelişmelerden Haberdar Olun

@