banner24

banner72

banner171

banner157

Kuveyt Türk’ten Dijital Deneyimi Ölçen Nöropazarlama Araştırması

İnovatif ürün ve hizmetleriyle öne çıkan Kuveyt Türk, günümüzün trend konularından nöropazarlama tekniğiyle yaptığı araştırmanın sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

Ekonomi 03.07.2023, 15:30 31.07.2023, 13:45 Melike Kaya Bayram
23
Kuveyt Türk’ten Dijital Deneyimi Ölçen Nöropazarlama Araştırması

Türkiye’nin öncü katılım finans kuruluşu Kuveyt Türk, günümüzün trend konuları arasında yer alan nöropazarlama tekniğiyle yaptığı araştırmanın sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Mobilden bankacılık işlemlerini nöropazarlama yöntemiyle araştıran Kuveyt Türk, bu kapsamda Kuveyt Türk Mobil uygulamasının kullanımının ve mobilden hesap açma süreçlerinin incelendiği Mobil Neuro UX araştırmasını yayınladı. Araştırmanın sonucuna göre katılımcıların %90’ı, Kuveyt Türk’ü dijital ve teknoloji odaklı bir katılım finans kuruluşu olarak görüyor. Katılımcıların mobilden müşteri olma süresi 11 dakika 41 saniye oldu. Farklı bankalarda da mobilden hesap açan katılımcılar, Kuveyt Türk’ün kimlik eşleşme performansını diğer bankalardan daha iyi olduğu yorumunda bulundu.

Kuveyt Türk Mobil’den hesap açma dâhil dijital deneyim süreçlerinin derinlemesine incelendiği nöropazarlama araştırmasında, ElektroEnsefaloGrafi (EEG), Göz İzleme (Eye Tracking), Deri İletkenliği (GSR) ve Yüz İfade Analizi (FEA) gibi ölçüm metodları kullanıldı. Araştırmaya katılanların, Türkiye’deki bankacılık kullanım oranlarına benzer şekilde yüzde 65’i erkeklerden, yüzde 35’i ise kadınlardan oluştu. Araştırmada, henüz Kuveyt Türk müşterisi olmayan, 18-45 yaş aralığında olan ve İstanbul’da ikamet eden katılımcılar yer aldı. Araştırma kapsamında 30 katılımcı, bir EEG ve GSR cihazıyla donatıldıkları İstanbul’daki Neuro Discover laboratuvarında deneye alındı. Katılımcılar, yüz ifadeleri ve göz izleme verilerini toplamak için kalibre edilmiş kameraları olan bir mobil test düzeneğinin önünde oturdu. Kuveyt Türk Mobil uygulamasını indiren katılımcılara müşteri hesabı açmalarına yönelik bir görev verildi. Bunun haricinde herhangi bir direktifte bulunulmadı. Uygulamanın kullanım kolaylığına ve kullanıcı dostu olmasına yönelik tüm deneyim kaydedildi ve katılımcılarla uygulamaya yönelik bir görüşme yapıldı.

Nöropazarlama Araştırması neler içeriyor?

Kuveyt Türk’ün yayınladığı araştırmaya göre mobilden hesap açılışı ile Kuveyt Türk müşterisi olan katılımcılar, Kuveyt Türk’ün mobilden müşteri olma sürecini, uygulamanın minimalist tasarımı dolayısıyla kolay ve hızlı olarak adlandırdı. Mobilden hesap açılışı işlemlerinde müşteri temsilcisi ile ortalama 4 dakika geçiren katılımcıların yüzde 90’ı görüşme yaptıkları temsilciyi sevecen ve yardımsever olarak nitelendirdi. Mobilden Hesap Açılış sürecini deneyimleyen katılımcıların %90’ı, Kuveyt Türk’ü dijital ve teknoloji odaklı bir katılım finans kuruluşu olarak görüyor.

Kolaylaştırıcı teknolojik araçlarıyla pratik bir deneyim yaşatan NFC ve kimlik kaydı adımları, katılımcıların motivasyonunun ve beğenisinin en yüksek olduğu adımlar olarak tespit edildi. Kuveyt Türk’ün online teknolojisi katılımcılardan tam puan aldı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173

Gelişmelerden Haberdar Olun

@