banner174

banner72

banner171

banner31

Paribu Ventures, Kuruluşundan Bugüne 19 Girişime Yatırım Yaptı

Paribu Ventures, ilk yılında 19 girişime toplam 6.5 milyon doların üstünde yatırım gerçekleştirdi.

Ekonomi 07.09.2023, 09:30 Melike Kaya Bayram
6
Paribu Ventures, Kuruluşundan Bugüne 19 Girişime Yatırım Yaptı

Türkiye’nin alanında öncü teknoloji şirketi ve lider kripto varlık işlem platformu Paribu’nun blokzincir tabanlı ağırlıklı olmak üzere, internet girişimlerine yatırım yapmak için kurduğu Paribu Ventures, ilk yılında 19 yatırım turunda toplam 6.5 milyon doların üzerinde yatırım gerçekleştirdi.

Türkiye’nin en aktif, dünyanın ise web3 alanındaki aktif yatırım fonları arasında bulunan Paribu Ventures’ın fon büyüklüğü 30 milyon dolar büyüklüğündeydi. Portfolyosunun yarısını da blokzincir tabanlı oyun stüdyoları ve oyun alanında altyapı geliştiren şirketler oluşturuyor. En çok yatırım yaptığı alanlar arasında; web3 oyunları, merkeziyetsiz finans (DeFi), geleneksel iş modellerini web3’e taşıyan ürünler ve yaratıcı ekonomisi yer alıyor.

Paribu Ventures, global bir portfolyo oluşturdu

Global bir girişim sermayesi (Venture Capital) fonu olarak konumlanan Paribu Ventures’ın ortalama işlem büyüklüğü 350 bin dolar civarında. Erken aşama girişimlere yatırım yapan Paribu Ventures’ın portfolyosundaki 7 şirket, tamamen Türkiye dışındaki kurucu ortakların girişimlerinden oluşuyor. Token, hisse ve bu iki yapının birlikte kurgulandığı yatırım turlarına dahil olan Paribu Ventures, bugüne kadar ağırlıklı olarak geleneksel şekilde hisse dağıtımı yapılan turlara yatırım yaptı.

Paribu Ventures Direktörü Utku Dördüncü, kuruldukları günden bu yana yaptıkları yatırımlarla ilgili şu ifadelerde bulundu: “İlk yılımızda oldukça güçlü bir portfolyo oluşturduk. Web3 dünyasında çok sayıda teknolojik yenilik yaşansa da son kullanıcının gerçek problemini çözen ve ölçeklenmiş çözümler bulmak hala güç. En başından beri geliştirici odaklı, yatırımlarına uzun vadeli bakan ve Paribu’nun sahip olduğu teknolojik gücü portfolyo şirketlerine aktarma hedefinde bir yapı kurguladık. Bir yandan da blokzincir teknolojisinin adaptasyonunda hâlâ yolun başında olduğumuzun farkında olarak yatırımlarımızı yapıyoruz.”

 

“Web3 bakış açımızı genişlettik”

Dördüncü, bu yıl itibarıyla web3’le yakından ilgili olan fintech gibi, web2’deki iş modellerini taşıyan, yenilikçi ve adaptasyonu hızlandıran alanlara da bakmaya başladıklarını belirtti. Ayrıca; “Pazar değişimiyle beraber biz de web3 bakışımızı genişlettik. Oyunlar dışında merkeziyetsiz finans, adaptasyon projeleri, fintech ve yaratıcı ekonomisi gibi alanlar da odaklarımız arasında yer alıyor” şeklinde açıklamada bulundu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173

Gelişmelerden Haberdar Olun

@