banner143

banner170

banner171

banner31

Ford Otosan, Yeni Nesil Ford Courier'nin Seri Üretimine Başlıyor

Türkiye hafif ticari sınıfında en çok satan aracı Ford Courier‘in yeni nesil versiyonu, Ford Otosan’ın Romanya'daki Craiova fabrikasında hattan indirildi.

Endüstri Güncel 02.11.2023, 14:00 02.11.2023, 14:08 Melike Kaya Bayram
39
Ford Otosan, Yeni Nesil Ford Courier'nin Seri Üretimine Başlıyor

Ford Motor Company’nin Avrupa’daki ticari araç üssü olan Ford Otosan, mühendislik ve üretim sorumluluğunu üstlendiği yeni nesil Ford Transit Courier ve Tourneo Courier’i Romanya’daki Craiova fabrikasında düzenlenen bir törenle hattan indirdi.

Ford Otosan Lideri Güven Özyurt, Ford Otosan Lideri Josephine Payne, Ford Otosan Craiova Başkanı Müjdat Tiryaki ev sahipliğinde gerçekleştirilen törene Romanya Başbakanı Marcel Ciolacu, Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Koç Holding Otomotiv Grubu Başkanı Haydar Yenigün ile birlikte çok sayıda devlet yetkilisi, sektör temsilcisi ve iş dünyasının önde gelen isimleri katıldı.

Törende konuşma yapan Ford Otosan Lideri Güven Özyurt, “Courier, Ford Otosan olarak bizim için büyük değer taşıyor. Tasarımından üretimine kadar her aşamasında Ford Otosan imzasını taşıyan Courier'nin küresel üretim sorumluluğu yaklaşık on yıldır bize emanet. Courier, üstün performans ve işlevsel tasarımın ideal birleşimi olarak ticari araç lideri pozisyonumuza ulaşmamıza büyük katkı sağladı. Şimdi de Craiova fabrikamızda üretim bandından indirdiğimiz ilk araç olmasından büyük gurur ve sevinç duyuyorum. Craiova'nın son teknoloji üretim kabiliyetleri, Ford Otosan'ın ticari araç tasarımı, mühendisliği ve üretimindeki kapsamlı deneyimiyle tamamlanıyor. Yeni nesil Courierürün ailesine yaptığımız yatırımlar, Craiova'ya ve ülkeye olan inancımızın bir kanıtı. Transit Courier ve Tourneo Courier'nin başarılarının devamını dilerken, yeni kilometre taşlarına ulaşacağına ve yeni rekorlar kıracağına olan inancım tam” dedi.

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Topluluk şirketleriyle uluslararası pazarlardaki konumlarını güçlendirdiklerini vurgulayarak, dünyanın farklı ülkelerinde 90’dan fazla üretim ve satış şirketleri olduğunu aktardı. Romanya’nın Koç Topluluğu’nun global büyüme vizyonundaki önemine işaret eden Çakıroğlu, son 5 yılda bu ülkeye 175 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını dile getirdi. Craiova Fabrikası’nın yatırımlar içerisindeki yerine değinen Çakıroğlu, “Ford Otosan'ın başarısının önemli bir dönüm noktası olan Courier, Ford dünyası içinde ürün geliştirme ve tasarım anlamında daha büyük sorumlulukları üstlenme yeteneğini de hızlandırdı. Bugün gelinen noktada Ford Otosan'ın ruhunu gerçekten yansıtan bir tesis haline gelen Craiova Fabrikası’nda yeni nesil Courier'nin de çok başarılı olacağına ve yakın zamanda kendi segmentinin lideri haline geleceğine inanıyorum” dedi.

Ford Otosan, yepyeni Courier serisinin dünyadaki tek üretim üssü

Ford Otosan, ilk kez 2014 yılında Yeniköy fabrikasında hattan indirdiği Ford Courierserisinin hâlâdünyadaki tek üretim merkezi konumunda. Şirketin yatırım stratejisinin bir parçası olarak Courier’nin üretimi Yeniköy’den Romanya’daki Craiova fabrikasına taşındı.

Geçtiğimiz yıl temmuz ayında Ford Otosan, Puma ile birlikte tamamen elektrikli versiyonlarını üreteceği yeni nesil Courier serisinin Craiova fabrikasında üretimini desteklemek için 490 milyon avro yatırım yapacağını duyurdu. Yatırımla birlikte fabrikanın kapasitesi yılda 250.000 araçtan 272.000 araca yükselecek. Ford Otosan ayrıca Craiova fabrikasındaki üretim ihtiyaçlarını desteklemek için 1300 yeni istihdam yaratan büyük bir işe alım kampanyası yürüttü.

Ford Otosan'ın Dunton ve Köln'deki Ford ekipleriyle birlikte tasarladığı, tüm mühendislik ve üretim sorumluluğunu üstlendiği Courier serisinin tam elektrikli ve bağlantılı versiyonu da Craiova fabrikasında üretilecek ve 2024 yılında müşterilerle buluşacak.  E-Transit Courier, Ford Otosan'ın 2035 yılına kadar tamamen elektrikli hafif ve orta ticari araç portföyüne sahip olma hedefine ulaşmasında önemli bir kilometre taşı olacak.

Verimlilik, performans ve işlevselliğin kusursuz birleşimi

Ticaretin dinamiklerini değiştiren Courier, Ford’u kompakt van segmentine sokan, hafif ticari sınıfının en çok satan aracı ünvanına sahip.

Yeni nesil Courier’ninaraç mimarisi müşterilerin ihtiyaç ve beklentileri dinlenerek, Ford Otosan tasarımcıları ve mühendisleri tarafından “Tasarım Odaklı Düşünce” (Design Thinking) felsefesi ile geliştirildi. Bu doğrultuda Courier, müşterilere en uygun çözümleri sunuyor.

Yeni Courier serisi, segmentinde benzersiz bir verimlilik ve maksimum çalışma süreleri sunarken, yüksek performans ile işlevselliği kusursuz bir şekilde bir araya getiriyor. Gelişmiş yeteneklere, güçlü ve yeni bir görünüme sahip olan yeni Courier serisi, pratik tasarımıyla ticari filoların işlerini kolaylaştırıyor.

Adaptif Hız Kontrol Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Şerit Takip Sistemi, Çarpışma Önleme Yardımcısı, Akıllı Hız Yardımı, Ön/Arka Park Sensörü gibi akıllı sürüş destek sistemleri; sürüşü, park etmeyi ve çalışmayı daha kolay, daha akıllı ve daha güvenli hale getiriyor.

Daha uzun, daha geniş ve daha yüksek olacak şekilde tasarlanan yeni seri ayrıca gelişmiş bağlanabilirlik, güvenlik ve güç aktarma sistemleri ile çeşitli ihtiyaçlarına rahat uyum sağlıyor.

Yeni nesil Courier’in akıllı telefon ekranını yansıtabilen 8 inçlik (elektrikli versiyonunda 12 inçlik) dokunmatik ekranla donatılmış en yeni SYNC 4 sistemi, gelişmiş bağlantı, anlık navigasyon ve kablosuz güncellemeleri sağlayan dahili bir modemle birlikte çalışıyor. Bu yeni seri, modemi sayesinde birçok bağlantılı güvenlik ve araç sağlığı özelliğini etkinleştirerek her an iletişimde ve kontrolde tutuyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173

Gelişmelerden Haberdar Olun

@