banner24

banner170

banner164

banner171

banner157

banner165

Kimyacılar Suudi Arabistan’a Çıkarma Yaptı

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “Suudi Arabistan’ın sunduğu büyük fırsattan yararlanmak ve ihracat artışımızı devam ettirmek istiyoruz” dedi.

Endüstri Güncel 27.02.2024, 12:45 Melike Kaya Bayram
396
Kimyacılar Suudi Arabistan’a Çıkarma Yaptı

11-13 Şubat 2024 tarihleri arasında bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Beautyworld Saudi Arabia 2024 fuarına ilk kez Türkiye milli katılım organizasyonu düzenleyen İKMİB, 11-15 Şubat 2024 tarihlerinde ise “Sağlık Sektörü Suudi Arabistan Sektörel Ticaret Heyeti” organizasyonunu gerçekleştirdi. İki organizasyon kapsamında sağlık sektörü yanı sıra kozmetik, bakım ve temizlik ürünleri sektöründen toplam 41 Türk kimya firması Suudi Arabistan’a çıkarma yaptı.

Adil Pelister: “Kimya sektörümüzün Suudi Arabistan’a ihracatı 2023 yılında yüzde 74,24 arttı”

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, “İKMİB olarak Suudi Arabistan pazarına yönelik Şubat ayında aynı anda iki farklı etkinlik gerçekleştirdik. Biri sağlık sektörümüze yönelik düzenlediğimiz Sektörel Ticaret Heyeti, diğeri ise İKMİB olarak bu yıl ilk kez Türkiye milli katılım organizasyonunu düzenlediğimiz Beautyworld Saudi Arabia fuarı. Suudi Arabistan, Ortadoğu pazarına giriş yapmak isteyen veya pazar payını artırmak isteyen firmalarımız için önemli bir potansiyel barındırıyor. Suudi Arabistan’da son zamanlarda büyük yatırımlar yapılıyor ve Türk firmalarımızın da orada mutlaka ihracat potansiyelini araştırmaları gerekiyor. Pek çok alanda önemli fırsatlar sunuluyor. İki ülke arasındaki yakın ilişkilerin ticaret rakamlarımıza yansımasını görüyoruz. Suudi Arabistan’ın 2030 vizyonu kapsamındaki çalışmalarını da yakından takip ediyoruz. Kimya sektörümüzün Suudi Arabistan’a gerçekleştirdiği ihracat 2023 yılında yüzde 74,24 artışla 229,4 milyon dolar oldu. 2023 yılında Suudi Arabistan’a yaptığımız kozmetik ihracatımız ise yüzde 270,23 artışla 35 milyon dolar olarak gerçekleşti. Diğer taraftan Suudi Arabistan’a 2023 yılında yapılan eczacılık ürünleri ihracatımız yüzde 74,56 artışla 3,5 milyon dolar oldu. Hem fuar organizasyonundaki marka ve ürün tanıtımlarımız hem de heyet organizasyonunda gerçekleştirdiğimiz ikili iş görüşmeleri ile firmalarımızın yeni iş bağlantıları yapmalarını umuyoruz.  Suudi Arabistan’daki bu büyük fırsattan yararlanmak ve ihracat artışını devam ettirmek istiyoruz. Bu yönde sektörlerimizi desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

İlk kez milli katılım yapılan Beautyworld Saudi Arabia’ya 31 Türk firması katıldı

Kozmetik, bakım ve temizlik ürünleri sektörüne yönelik fuarlarından biri olan “Beautyworld Saudi Arabia” Fuarı’na, 31 firma ile katılan Türk markaları damga vurdu. İKMİB tarafından bu yıl ilk defa Türkiye milli katılım organizasyonu gerçekleştirilen fuarda, Türk kozmetik ve temizlik sektöründeki ürünler yakından tanıtıldı.

Fuara, İKMİB’in ilk defa düzenlediği milli katılım organizasyonu ile 11 firma ve 20 bireysel firma olmak üzere toplam 31 Türk firması katıldı. Kozmetik ve temizlik sektöründe faaliyet gösteren ihracatçı firmalar fuarda, kozmetik, cilt bakım, parfüm ve koku, saç bakım, tırnak bakım, hammadde, doğal ve organik ürünler, temizlik ürünleri gibi çok çeşitli ürünleri tanıtma fırsatı buldu.

T.C. Riyad Büyükelçisi Fatih Ulusoy, T.C. Riyad Ticaret Müşaviri Burak Balkanlıoğlu ile İKMİB TİM Delegesi Ahmet Altuğ Oğuz, İKMİB Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Ahmet Fethi Polat ve sektör temsilcileri fuara katılan Türk firmalarını ziyaret etti.

Sağlık Sektörü Suudi Arabistan Sektörel Ticaret Heyeti’nde 150’ye Yakın İkili İş Görüşmesi Gerçekleştirildi

İKMİB tarafından 11-15 Şubat 2024 tarihlerinde Riyad’da düzenlenen Sağlık Sektörü Suudi Arabistan Sektörel Ticaret Heyeti medikal cihazlar ve ilaç sektörlerinden 10 firmadan 16 temsilcinin katılımıyla gerçekleştirildi.

İKMİB’i temsilen Yönetim Kurulu Yedek Üyesi Ahmet Fethi Polat ve TİM Delegesi Ahmet Altuğ Oğuz’un katılımıyla gerçekleşen heyet program kapsamında ilk gün düzenlenen retail turda Mais Co. medikal cihaz firması ziyaret edildi. Firma yöneticileri ile gerçekleştirilen toplantı sonrasında firmanın üretim bantları, tesisleri ziyaret edildi. Tur kapsamında daha sonra kozmetik ve dermokozmetik ürünleri özelinde satış yapan perakende zinciri Makhazen Al-Anaya ve Riyad’ın en büyük eczane zincirlerinden Nahdi Drugstores ziyaret edilerek hem perakende pazarı hem de ülkenin üretim ortamı yerinde gözlemlendi.

İkinci gün ise Suudi Arabistan’ın medikal cihaz ve ilaç satın almalarını gerçekleştiren, devlet ve askeri hastanelere merkezi tedarik kuruluşu olan ve özel sektörün de yüzde 30’una ürün tedarik eden National Procurement Company (NUPCO) ile tanışma etkinliği düzenlendi. NUPCO CEO’su Fahad M. Alshebel ve ekibinin katılım sağladığı organizasyonda, Türk firmalar ile NUPCO arasındaki potansiyel iş birlikleri görüşüldü. Bununla birlikte 29 Suudi alıcı firmanın katılımıyla 150’ye yakın ikili iş görüşmeleri gerçekleştirilirken, T.C. Riyad Büyükelçisi Fatih Ulusoy ve T.C. Riyad Ticaret Müşaviri Burak Balkanlıoğlu firmaları ziyaret etti.

Diğer yandan İKMİB Yönetim Kurulu üyeleri tarafından Saudi Food and Drug Authority (SFDA) kurumuna gerçekleştirilen üst düzey ziyarette, Türk firmaların SFDA onayı alırken yaşadığı sıkıntılar dile getirildi ve çözüm yolları geliştirmek üzere temas noktası oluşturuldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner158
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
banner159
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner161

Gelişmelerden Haberdar Olun

@