banner24

banner72

banner171

banner157

ION Membran’a Yatırım Yaptı

YEO Teknoloji, yeşil hidrojen yakıt hücreleri ve bataryalar için kritik bileşenlerden olan membran üzerine çalışan ION Membran’a yatırım yaptı.

Enerji 23.11.2023, 16:00 Melike Kaya Bayram
25
ION Membran’a Yatırım Yaptı

Enerji teknolojileri markası YEO Teknoloji, yeşil hidrojen ve enerji depolama alanında kritik öneme sahip bir ortaklık kurdu. YEO Teknoloji, yeşil hidrojen yakıt hücreleri ve enerji depolama sistemleri (bataryalar) için membran geliştiren ION Membran Teknolojileri A.Ş.’ye yatırım yaptı.

Sektörde heyecan yaratan ortaklık, 22 Kasım'da düzenlenen Batarya Teknolojileri Zirvesi'nde duyuruldu. Yüzde 5'lik ortaklıkla ION Membran’a yatırım yapan YEO Teknoloji, bu iş birliğiyle yeşil hidrojen ve bataryalı enerji depolama sistemleri için geliştirilecek membran çözümlerine yatırım yapacak.2023 yılında faaliyete geçen ION Membran, hidrojen üreten elektrolizörlerden, enerjiye dönüştüren yakıt hücrelerine kadar geniş bir yelpazede çalışıyor. Şirketin membran teknolojileri, maliyeti düşürürken performans ve dayanıklılığı artırarak sektörde çığır açan bir etki yaratıyor.

Pazar 10 Trilyon Euro’ya ulaşacak

Uluslararası Enerji Ajansı'nın ‘2050'ye Kadar Net Sıfır Küresel Enerji Sektörü için Bir Yol Haritası’ raporuna göre, küresel yeşil hidrojen üretimi 520 Milyon tona (Mt) ulaşacak. ION Membran'ın bu alandaki yenilikçi çözümleri, beklenen bu büyüme potansiyelini daha da artıracak.

Batarya fabrikası kuruyor

Yatırım bankası Goldman Sachs'ın ‘Yeşil Hidrojen Kamu Hizmetleri Sektörünün Bir Sonraki Dönüşümsel İtici Gücü’ çalışması da küresel hidrojen pazarının 2050'de 10 Trilyon Euro'ya ulaşacağını söylüyor. YEO Teknoloji, İstanbul’da REAP Batarya ile enerji depolama sistemleri üretecek fabrika için sona yaklaşırken, ION Membran iş birliğiyle yeşil hidrojen üretiminde öncü bir rol üstlenecek.

Neden yeşil hidrojen?

Güneş enerjisinden, rüzgar enerjisine, hidro enerjiden biyogaza kadar birçok farklı alanda teknoloji üreten YEO, Net Sıfır hedefine yaklaştıracak tüm projeleri hızlandırdı. Türkiye’de bu alanda çalışmalar yürüten YEO Teknoloji, Avrupa pazarı için de geçen yıl Almanya’da YEO Hidrojen isimli iştirakini kurmuştu. Hidrojen enerjisi, doğada bileşikler halinde bulunan hidrojenin dönüştürülmesiyle elde edilen enerji kaynağı olarak tanımlanıyor. Yeşil hidrojen, hem Paris İklim Anlaşması’nın taahhütlerini yerine getirmek için hem de dünyadaki enerji sorununun çözümü için bir fırsat olarak görülüyor.

Dekarbonizasyon, desantralizasyon ve dijitalizasyon odaklı çalışmalarıylayenilenebilir enerji ve dijital dönüşüm alanlarında kapsamlı çözümler sunan YEO, daha yaşanabilir bir dünya için ‘Bizce mümkün’ diyerek teknoloji yatırımlarını sürdürüyor. YEO Teknoloji, özellikle yenilenebilir enerji alanında EPC olarak konumlanarak uçtan uca çözümlerle anahtar teslim kurulum hizmeti veriyor. Finans, proje, lisans, mühendislik, inşaat, satın alma, denetim gibi konularda çözümler üreten YEO Teknoloji, 3 kıtada 30’un üzerinde ülkede 225’ten fazla projeyle Avrupa, Orta Doğu, Orta Asya ve Afrika’da dünyanın her noktasına enerji ve endüstriyel çözümler ulaştırıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173

Gelişmelerden Haberdar Olun

@