banner174

banner170

banner171

banner26

Koç Üniversitesi Hastanesi’nde “Bacak Damar Tıkanıklığı” Konulu Çalıştay Yapıldı

Koç Üniversitesi Hastanesi, Endovasküler Uzmanlık Akademisi’nin “Bacak Damar Tıkanıklığı” konusunda gerçekleştirdiği çalıştaya ev sahipliği yaptı.

Güncel 21.06.2023, 15:00 Melike Kaya Bayram
29
Koç Üniversitesi Hastanesi’nde “Bacak Damar Tıkanıklığı” Konulu Çalıştay Yapıldı

Boston Scientific öncülüğünde kurulan ve Avrupa'nın farklı ülkelerinden 14 medikal dernek tarafından desteklenen Endovasküler Uzmanlık Akademisi, 15-16 Haziran 2023 tarihlerinde Koç Üniversitesi Hastanesi'nde “Bacak Damar Tıkanıklığı” konusundaki çalıştayını gerçekleştirdi. . Rahmi M. Koç İleri Düzey Girişimsel Tıp, Eğitim ve Simülasyon Merkezi'nde (RMK AIMES) uygulamalar üzerinde tartışıldı.

Açılışı Boston Scientific Periferik İşlemler Gelişmekte Olan Bölgeler Direktörü Fevzi Aran ve Pazarlama Müdürü Pelin İçil tarafından gerçekleştirilen ve 11 farklı ülkeden 14 medikal dernek tarafından desteklenen Endovasküler Uzmanlık Akademisi eğitim programları, uzaktan eğitim, hasta üzerinde canlı vakalar ve rotasyon programları ile damar içi tedaviler konusunda doktorların uzmanlığını geliştirmeyi hedefliyor. Programın 2023 yılı konusu, “Bacak Damar İçi Tedavileri” olarak belirlendi.

Prof. Dr. Levent Oğuzkurt’un liderliğinde Koç Üniversitesi Hastanesi’nde düzenlenen çalıştayda, bacak tıkanıklıklarında hastaların yaşam kalitesinin nasıl artırılabileceği üzerine güncel bilimsel veriler ve deneyimler aktarıldı. Eğitim serisini yöneten Prof. Dr. Oğuzkurt akademiye ilişkin paylaştığı açıklamada; “Dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen sessiz bir salgının tedavisine ışık tutuyoruz ve bu alanda hekimler arası bilgi paylaşımını güçlendiriyoruz. Akademide yer alan hekimlerin ortak çalışmalarının sağladığı sinerjiyle, bacak damar içi tedavileri konusunda hastalar için önemli faydalar sağlanacak,” diye konuştu.

Hasta yönetimi ve tedavi uygulaması konusunda bilimsel verilerin paylaşıldığı çalıştayda, ayrıca RMK AIMES’de (Rahmi M. Koç İleri Düzey Girişimsel Tıp, Eğitim ve Simülasyon Merkezi) hasta üzerinde uygulama da yapılarak, en uygun tedavi yöntemleri konusunda bilgi verildi.

Bacak Damar Tıkanıklığı

Bacak damar tıkanıklığı, dünya genelinde milyonlarca insanı etkileyen önemli bir sağlık sorunudur. Sigara içme, diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, obezite gibi risk faktörleri gelişme olasılığını artırır. Bacak damar tıkanıklığı olan kişiler genellikle yürüme sırasında bacak ağrısı veya kramp yaşarlar. Ayak veya bacaklarda hissizlik veya güçsüzlük, iyileşmeyen yaralar veya ülserler, ileri vakalarda ayaklarda soğukluk veya cilt renginde değişiklik gibi belirtiler görülebilir.

Bu durumun erken teşhisi ve tedavisi hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde iyileştirebilir ve ciddi komplikasyonları önleyebilir. Bu belirtiler zamanında teşhis ve uygun tedaviyle kontrol altına alınabilir. Endovasküler tedaviler, özellikle belirli hasta gruplarında açık ameliyat ile kıyaslandığında daha düşük riskli bir alternatif sunmaktadır. İşlemi yapan doktorun bilgi birikimi ve deneyiminin yanında, ilaç salınımlı balonlar veya damar tıraşlama gibi yeni nesil teknolojiler işlem başarısını artırabilmekte ve hastaların daha uzun süre konforlu yaşamasına olanak sağlamaktadır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173

Gelişmelerden Haberdar Olun

@