banner143

banner27

banner152

banner31

banner153

Koç Üniversitesi Türkiye’nin Equis Akreditasyonlu Tek Üniversitesi Olmayı Sürdürüyor

Koç Üniversitesi, Türkiye’den bu akreditasyonu alan tek akademik kurum olma özelliği taşıyor.

Güncel 26.09.2022, 16:15 Melike Kaya Bayram
26
Koç Üniversitesi Türkiye’nin Equis Akreditasyonlu Tek Üniversitesi Olmayı Sürdürüyor

Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi veİşletme Enstitüsü’nün, yönetim konusunda faaliyet gösteren yüksek öğrenim kurumlarına verilen Avrupa Kalite Geliştirme Sistemi (EQUIS) Akreditasyonu beş yıllığına yenilendi.

Dünyanın önde gelen uluslararası kalite değerlendirme, iyileştirme akreditasyonu olan EQUIS’i ilk olarak 2009 yılında alanKoç Üniversitesiİktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve İşletme Enstitüsü, bu yıl yenilenen akreditasyonla Türkiye’deki ilk ve tek akademik kurum olma özelliğine sahip.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı ve İşletme Enstitüsü Direktörü Prof. Dr. Şuhnaz Yılmaz Özbağcı,“Küresel ve bölgesel ortamdaki tüm belirsizlik ve zorluklara rağmen EQUIS akreditasyonumuzun beş yıllığına yenilenmiş olması üniversitemizin kalite vurgusunu ve eğitim ve araştırma alanındaki son derece başarılı konumunu açıkça gösteriyor.” dedi.

Aynı zamanda AMBA ve AACSB akreditasyonları da bulunan Koç Üniversitesi, yenilenen EQUIS akreditasyonuyla birlikte Türkiye’nin “TripleCrown” (Üçlü Akreditasyon) unvanına sahip ilk ve tek akademik kuruluşu olma statüsünü koruyor.

Koç Üniversitesi İşletme Enstitüsü Yönetici Direktörü Nida Bektaş, EQUIS akreditasyonunun yenilenmesinin, üniversitenin iş modelini doğrulamanın yanısıra, stratejik olarak uluslararasılaşmaya verdiği önemin bir göstergesiolarak öne çıktığının altını çizdi. Bektaş,“Hızla değişen ekonomik ortama sürekli olarak uyarlanmış, her zamankinden daha kaliteli, yenilikçi bir öğrenme deneyimine imkanveren yüksek lisans programlarımız, gelecek mezunlarımıza aynı zamanda olağanüstü uluslararası kariyer imkanları sağlamalarına fırsat vermektedir.” şeklinde görüşlerini paylaştı.

Avrupa Yönetim Geliştirme Vakfı (EFMD), EQUIS başvurusunda bulunan okulları bağımsız bir akreditasyon kurulu tarafından belli alanlardauluslararası standartlara göre değerlendirmeye tabi tutuyor. Yönetim, programlar, öğrenciler, öğretim üyeleri, araştırma, uluslararasılaşma, etik, sorumluluk ve sürdürülebilirlik gibi alanları dikkate alankurul, söz konusu kriterlere sahip olan okullara 3 ya da 5 yıllık EQUIS akreditasyonu veriyor.Dünyada44 ülkeden, aralarında Koç Üniversitesi’nin de bulunduğu sadece 207 okul EQUIS akreditasyonuna sahip.

Koç Üniversitesi ayrıca Executive MBA programı ile Financial Times sıralamalarına göre Türkiye’de 1., Avrupa’da 30. ve dünyada da 55. sırada yer alıyor. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin tüm programları ise Times Higher Education sıralamalarında 200-250 bandında bulunuyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner155
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner156

Gelişmelerden Haberdar Olun

@