banner39

banner74

Elimko’nun, Demir Çelik endüstrisine güç katan çözümleri…

Elimko, hem yurt, içi hem de yurt dışında birçok Demir Çelik Endüstrilerine, yüksek fırınlı veya doğrudan indirgeme ile maden üreten, oksijen konvertörlü veya ark ocaklı demir çelik tesislerinin tamamında projelendirilme, montaj, işletmeye alma ve satış sonrası teknik servis hizmetleri sunuyor.

Proses Çözümleri 04.09.2020, 08:08 Serkan KIRAÇ
126
Elimko’nun, Demir Çelik endüstrisine güç katan çözümleri…

Elimko, 1976 yılında 3 Elektronik, 1 Makine Mühendisi tarafından kurulmuştur. Kuruluş yılı olan 1976 dan itibaren Demir Çelik Endüstrisine, yurt dışına bağımlı oldukları bir çok cihazlar, sensörler sağlayarak ve komple tesisler kurarak, önemli hizmetler vermiştir. İlk yıllarımızda, sıcaklık, basınç, seviye, akış, ağırlık gibi proses parametrelerinin, ölçülmesi, kontrol edilmesi, kayıt edilmesi için kullanılan, elektronik kontrol cihazları, bu cihazlarla kullanılan sensörler, çoğunlukla termokupl, rezistans termometreler üreterek, hatta bazılarını “ilk” kez Demir Çelik Endüstrisi için üreterek yola çıkmıştır. Ülkemizde yıllarca güvenilerek kullanılan, yerli,  ilk kayıt cihazı, Ereğli Demir Çelik Fabrikasının isteği üzerine üretilmiş ve hem ülkemiz, hem de yurt dışına Türk malı kayıt cihazı olarak pazarlanmıştır. Gelmiş olduğumuz noktada, Demir Çelik Endüstrisinin bize inanarak, güvenerek, üretimlerimizi kullanarak, gelişmemize verdiği desteğin çok önemli payı vardır.

İŞTE SAYISIZ DEMİR ÇELİK TESİSİNDE TERCİH EDİLEN ELİMKO ÇÖZÜMLERİNİN SAĞLADIĞI AVANTAJLAR...
Bugün artık firmamız Elimko, hem yurt, içi hem de yurt dışında bir çok Demir Çelik Endüstrilerine, yüksek fırınlı veya doğrudan indirgeme ile maden üreten, oksijen konvertörlü veya ark ocaklı demir çelik tesislerinin tamamında,

  1. Ark ocağı veya oksijen konvertörü şarj sistemleri (komple)
  2. Fırın şarj sistemleri  (komple)
  3. Toz toplama sistemleri,
  4. Komple otomasyon,
  5. Kireç, Dolomit fırınları,
  6. Kireç taşı öğütme sistemleri,
  7. Ön ısıtma ocağı otomasyonu ve şarj planlama sistemleri,
  8. Karbon nakil ve injeksiyon sistemlerini projelendirmekte, montajını gerçekleştirmekte, işletmeye almakta ve satış sonrası teknik servis desteği ile hizmet etmektedir.

FARK YARATAN ÇÖZÜMLERİN ARKASINDA ELİMKO AR-GE’Sİ VAR
Firmamız, özellikle Demir Çelik sektörüne çok önem vermektedir ve devamlı kendisini yenilemektedir. Bu alanda deneyimli Ar-Ge gurubu ile, yeni ürünler geliştirmekte, daha önce ürettiği cihaz ve sensörleri teknolojik gelişmeler doğrultusunda güncellemekte, sistem mühendisliği bölümünün eşsiz deneyimleri ile daha büyük taahhüt işlerine soyunmakta, bu sistemlerde bize özgü yeni yaklaşımlar sunmaktadır.

Bir süredir ürettiğimiz, başarılı referanslara sahip, PR 110 ve PR 200 Kağıtsız kayıt cihazımızda, demir çelik kuruluşlarının istekleri doğrultusunda, ilaveler yapılmış, bu sektörde rakipleri ile mukayese edildiğinde büyük avantajlar sağlayan bir cihaz halini almıştır. Buradaki en önemli nokta, tasarımı tamamen bize ait olan cihazlarımızda istediğimiz zaman, isteğimiz iyileştirmeleri, gelişmeleri yapıyor olmamızdır. Bir lisans, know-how anlaşması ile birilerine bağlı olmamak en büyük avantajlarımızdandır. 

GÜNÜMÜZDE TAKİP ETTİĞİ PROJELER NELER?
Elimko hemen hemen her sektöre hizmet vermektedir. Konumuza giren birçok yeni proje ile ilgilenmektedir.

Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi kurulduğumuz yıllardan itibaren “Güvenilir” bir firma olarak, demir çelik sektörünün kabul ettiği, üretimlerini ve sistemlerini tercih ettiği bir firmayız. Bu doğrultuda eski sistemlerinin yenilenmesi, yeni kapasite artıran tesislerin kurulması, ya da komple sıfırdan bir tesis kurulması aşamasında, ilk temas kurdukları firmalardan birisi olmaktayız. Elimko olarak tesisin tasarımı, projelendirilmesi, imalatı (mekanik, elektrik ve otomasyon)  nakli, montajı ve devreye alınması, gerekli eğitimin verilmesinden sorumlu oluyoruz. Sevinerek şunu ifade etmek isteriz ki son birkaç taahhütümüzü inşaat dahil, tesisin tamamının sorumluluğunu yüklenebiliyoruz.

Bu güne kadar Karabük, Ereğli, İskenderun, demir çelik fabrikalarında, Qatar da Qatar Demirçelik, Abudabi de Emirates Demir Çelik fabrikalarında, sayısız projeye imza atılmıştır. Açıkcası gerçekleştirdiğimiz işler, saymakla bitirilmesi çok zor diyebiliriz. Ama bunlardan bir tanesi çok çok daha önemli bir hikayeye sahiptir. 1996 yılında Karabük Demir Çelik Fabrikasının kalbi olan çelikhaneye kurmuş olduğumuz komple sistem, bu konularda hizmet veren, dünyanın dev firmalarından birisi olan Fost-Alpin firması rekabetine karşı alınmıştır. Bu büyüklükte bir taahhüt işi ilk defa dünya devi bir firmaya karşın Türk firması Elimko’ya verilmiştir. Tesis o tarihlerden beri güvenle çalışmaktadır. Bu arada İzmir Demir Çelik, Diler Demir Çelik, Yazıcılar Demir Çelik, Çolakoğlu Demir Çelik, Tosyalı Demir Çelik, Özkan Demir Çelik, Metaş Demir Çelik gibi güzide kuruluşlarımızda büyüklü küçüklü sistemlerimiz çalışmakta, üretimlerimiz kullanılmaktadır.

44 YILLIK İNOVASYON’UN HİKAYESİNDE SAYISIZ BAŞARI SAKLI
Elimko, kuruluş felsefesi içinde Ar-Ge’ye çok önem vermiş, doğal olarak, çalışmalarımızda her zaman öne çıkarılmıştır. Belki de varoluşumuzun temelidir demek daha doğrudur. 1976 yılından beri aktif, deneyimli, çalışkan ARGE bölümümüz, bu geçen 44 yıl içinde çok büyük başarılara imza atmıştır. Ülkemizde bir çok cihaz ilk defa Elimko tarafından üretilmiştir. Yurt içi ve yurt dışı çok çeşitli ödüller almıştır. Kurulan anahtar teslimi bir çok tesiste bize özgün tasarımlar yer almaktadır. Teknoloji yakından takip edilmekte, teknolojik olarak demode olan cihazlar yenilenmekte, yeni cihazlar üretime sokulmaktadır. Sonuç olarak Elimko kurulduğu tarihten itibaren ARGE faaliyetlerini birinci planda tutmuştur. Yıllara göre değişmekle birlikte yıllık 0.5- 1 milyon USD  civarında bir bütçe, ARGE çalışmalarımız için kullanılmaktadır. 

GENİŞ SATIŞ KANALI VE ÜRETİM KADAR ÖNEM VERİLEN SATIŞ SONRASI HİZMETLERİ…
Elimko, bugün 40 civarında bayi, 150 ye yakın satıcı firmaları kanalı ile satışı müşterinin ayağına götürmektedir. Bizim konumuzda bayilik mekanizmasını ilk kuran yerleştiren, geliştiren firmayız diyebiliriz. Bizim konumuzda satış sonrası teknik destek çok önemlidir. Hatta üretme becerisi ile eş değer anlamındadır. Elimko bünyesinde son derece organize olmuş bir servis bölümü vardır. Bu bölüme gelen bakım ihtiyacındaki cihaz ve sensörler en kısa süre içinde gerekenler yapılarak geri gönderilir. Bayilerimiz veya direkt bizimle temas kuran bizim adımıza satış sonrası servis hizmeti vermek isteyen firmalar tarafımızca incelenir, buna ehil firmalar ise eğitim verilerek bu hizmeti bulundukları yörede vermeleri sağlanır. Ancak üretimlerimiz gerçekten belli bir ihtisas içeren üretimler olduğu için, en doğru satış sonrası teknik hizmetin fabrikamız merkezinde verildiği inancındayız. Sistem Taahhüt bölümümüzde bunun bilinci ile sistemlerimizi kullanıcı firmaların ihtiyaç duymaları durumunda en kısa süre içinde sahaya giderek gerekli müdahalede bulunmaktadır. Şunu sevinerek ifade etmeliyiz ki, tüm rakiplerimizde kabul etmektedirler, satış sonrası teknik destek konusunda Elimko çok özel bir yere sahiptir ve çok başarılıdır. Kaliteli ürün ve sistemleri ile de satış sonrasında müşterilerimiz, bize minimum oranda ihtiyaç duymaktadırlar.

ELİMKO’NIN BAŞARISINI TAÇLANDIRAN GÜÇLÜ MARKALAR VE ÜRÜNLERİ
Biz Elimko olarak, güvenilir yerli üretimlerimizin yanı sıra, üretemediğimiz ürünleri de mümesslili olduğumuz firmalardan temin ederek,  müşterilerimize maksimum oranda hizmet vermeye çalışmaktayız. Bu doğrultuda demir çelik endüstrisinin yakından bildiği ürünlerini kullandığı, ABB firmasının pano ve saha ekipmanlarını, Siemens’in PLC’lerini, Berthold’un radyometrik ve mikrodalga prensipli çalışan ekipmanlarını, Sor firmasının basınç, sıcaklık, seviye akış anahtarlarını, Beamex’in çok başarılı kalibratörlerini, Gems firmasının minyatür basınç transmitterlerini, hem kendi kurduğumuz sistemlerde kullanıyoruz, hem de müşteri ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

MÜŞTERİ ODAKLI ÇÖZÜMLERİ VE MUTLAK MEMNUNİYET HEDEFİ İLE BİR ADIM ÖNDE
Faaliyet gösterdiğimiz alanda, çok sayıda firma var, daha doğrusu rakibimiz var. Ancak firmamızın tasarım yeteneği, 50 yıla yaklaşan deneyim ve tecrübemiz, ülkemiz sanayinin her alanına hizmet vermenin getirdiği deneyim ve bu deneyimi sektörlere aktarabilme özelliklerimiz bizim için önemli ve öne çıkardığımız özelliklerimiz.. Bu konularda büyük bir heyecanla, ülkemize yararlı olabilme duygusu ile çalışan firmamız Elimko, çalıştığı projelerde kazandığı proses tecrübelerini de geliştirebilmekte, ülkemize özgün tasarımlar yapabilmektedir. Önerileri, yurt dışı firmalar tarafından da ilgi ile karşılanmaktadır. Tabii şüphesiz müşteri odaklı çalıştığımız için müşteri memnuniyetine özen gösteriyoruz, ticari ve teknik konularda esnek ve güler yüzlüyüz. Hani haklı olmaları kaydı ile müşterilerimizin “Bir dediğini iki etmiyoruz” Bu özelliklerimiz, firmalar tarafından fark edilmektedir.

YENİ FABRİKA İLE GÜCÜNE GÜÇ KATACAK
“İyi”nin rakibi “daha iyi” olmaktır. Yaptığımız her işi daha iyi yapmaya, referanslarımızı artırmaya çalışıyoruz. Elimko “Vizyonumuz” da da belirtitiğimiz gibi  “Bir Dünya Markası” olmak arzusundayız. Bugün ürettiğimiz cihazlar, sensörler ve anahtar teslimi tesislerimiz 52 ülkede kullanılmaktadır. Ankara Ahiboz fabrikamızda 10.000 m2 kapalı alan yetmemektedir. Bu fabrika 60 dönüm içindedir. Ankara Eskişehir yolu üzerindeki Temelli’de Ankara Sanayi Odası 2. Etap Organize Sanayi Bölgesinde 50 dönümlük arazimize inşaa ettiğimiz 25.000 m2 lik yeni fabrikamıza taşınmak üzereyiz. Pandemi dönemi olmasa idi şu anda yeni fabrikamızda üretim yapıyor olacaktık. Bu şekilde hem tüm sektörlere, hem de doğal olarak demir çelik sektörüne iş yapabilme kapasitemizi artırmış olacağız. Bu arada son yıllarda üretimlerimizde kullandığımız makine parkımızı oldukça genişlettik. Yeni fabrikamızda ihtiyaç duymuş olduğumuz çok çeşitli yeni makinalarımızda üretim hatlarımızda çalışacak...

ANAHTAR TESLİM ÇÖZÜMLERDE DE GÜVENİLİR ADRES OLDU
Bu sektörde tercih edilen, ürünleri, anahtar teslim sistemleri güvenilerek kullanılan bir firma olmaktan gurur duyuyoruz. Önce yurt içi referanslarımızla, daha sonra yurt dışı referanslarımızla dışarıdan gelerek bizlerle çalışmak isteyen, yabancı firmaların bu tercihlerinden müthiş bir haz duyuyoruz. Hemen hemen tüm ülkeler için temel ağır sanayi olarak önemsenen bu değerli sektörde tanınıyor olmak bize çok ciddi sorumluluklar yüklüyor. Bu güvene layık olmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu sorumluluklarla hareket etmenin tabii ki yorucu tarafları var.

Sonuç olarak, Elimko aslında ülkemizde kendine güvenen, iş becerisi olan, teknik elemanların bir eseridir. Onların önce kendilerine güvenerek, bizim ürün ve sistemlerimizi kullanma cesareti göstererek, bize şans tanımaları, birçok “ilk”lerde bize yer vermeleri, adım adım Elimko’nun büyürerek bu noktalara gelmesine neden olmuştur. Huzurlarınızda geçmişten bugüne kadar gelen, tüm ülkemiz “cesur” yönetici, mühendis teknisyenlerine teşekkür etmek istiyoruz…

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
-1°
açık
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@