banner145

banner138

banner143

banner150

banner144

banner141

banner151

Güvenilirlik ve performansı bir arada sunuyor

Atlas Copco Chiller grubu TCX serisinin başta yiyecek – içecek, ilaç, plastik, baskı olmak üzere birçok sektördeki üretim süreçleri ve soğutma suyu uygulamaları için özel tasarlandığını belirten Atlas Copco Ürün ve Pazarlama Müdürü Erdem Enç TCX serisiyle, verimliliği üst düzeyde tutarak güvenilirlik ve perfomansı bir arada sunduklarını sözlerine ekliyor.

Proses Çözümleri 17.05.2022, 14:05 Serkan KIRAÇ
99
Güvenilirlik ve performansı bir arada sunuyor

Proses suyu soğutma uygulamaları için özel olarak tasarlanan TCX serisinin üretim gerçekleştiren işletmelere sağladığı avantajların detayları üzerine Atlas Copco Ürün ve Pazarlama Müdürü Erdem Enç ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Erdem Bey kısaca sizi ve Atlas Copco ürün gruplarını tanıyabilir miyiz?
1980yılında İstanbul’da doğdum.Girne Amerikan Üniversitesi Elektrik & Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun oldum.Atlas Copco Kompresör Teknik Servisi Türkiye’de 2014 yılında Teknik Destek Mühendisi olarak başlayan kariyerimi, 2018 yılında Oil Free Air (Yağsız Hava)bölümüne atanarak Ürün ve Pazarlama Uzmanı olarak sürdürdüm. 2021 yılından beri deaynı bölümdeÜrün ve Pazarlama Müdürüolarak görevime devam etmekteyim.

Atlas Copco Kompresör Tekniği olarak; basınçlı hava çözümlerindeki geniş ürün yelpazemiz ile demir-çelik, otomotiv, tekstil, petrokimya, çimento, yiyecek & içecek, atık su arıtma, ilaç endüstrileri gibi birçok farklı sektöre hizmet vermekteyiz. Her sektör ve uygulama için farklı ihtiyaç ve öncelikler söz konusu olduğundan, her biri için özel çözümler sunabildiğimiz bir teknolojiye sahibiz. Ürünlerimiz arasında; yağ enjeksiyonlu vidalı, yağsız vidalı, santrifüj (turbo), yağsız hava blowerları, pistonlu yüksek basınçlı kompresörler, azot ve oksijen jeneratörleri, merkezi kontrolörler, gazlı ve kimyasal tip hava kurutucular, marin tipi kompresörler gibi çok farklı ihtiyaçlara çözümler bulunmakta.

Endüstrinin, bir kompresör tekniği markası olarak Atlas Copco’dan güncel talepleri nelerdir?
Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sanayinin ihtiyaç duyduğu enerji gereksinimi çok büyük bir maliyet kalemi oluşturuyor. Enerji maliyetlerinin her geçen gün de arttığını düşünecek olursak enerji verimliliği yüksek, güvenilir sistemlerin kullanılması endüstri için bir mecburiyete dönüşmüş durumda. Sadece basınçlı havayı değil, enerji tasarruflu basınçlı havayı sağlamak bir öncelik haline gelirken yatırımların da bu yönde yapılması önem kazanıyor. Özetle, enerji verimliliği yüksek çözümler endüstrinin taleplerinde önceliği oluşturuyor.  Bu nedenle, basınçlı hava sektöründe enerji tasarrufu ve verimlilik özelinde hem Türkiye’de hem de dünyada Atlas Copco’nun yeri oldukça önemli. 

Bunun yanı sıra, dijitalleşen dünyada birçok sektör ve iş alanı, teknolojik gelişmelerle enerji kaynaklarını daha verimli kullanarak işletme maliyetlerini azaltmayı, karbon ayak izini en aza indirmeyi hedefleri arasına almış durumda. Biz de sanayinin ve ticaretin hızlanan akışını, taleplerini karşılayabilecek, hatta önüne geçecek şekilde dijital yatırımlarımızı sürdürmeye devam ediyoruz.

Enerji verimliliği taleplerine bir cevap niteliğinde geliştirilen ve ürün portföyünüze yeni eklediğiniz Atlas Copco Chiller Grubu TCX serisinin fark yaratan özelliklerini, bu ürünle hedeflenen sektör ve prosesleri öğrenebilir miyiz?
Atlas Copco Kompresör Tekniği’nin yeni ürünü Atlas Copco Chiller Grubu TCX serisi, başta yiyecek, içecek, ilaç, plastik, baskı olmak üzere birçok sektörde üretim süreçleri ve soğutma uygulamaları için özel olarak tasarlandı. Özellikle proses suyunu soğutmak amacıyla kullanılan yeni ürün ailesi, hava soğutmalı kondensere ve entegre hidro modüle sahip. Proses suyu soğutucu serisi, maksimum güvenilirliğiyle öne çıkıyor. Paslanmaz çelik bileşenlere sahip TCX, bu özelliğiyle proses suyunun pas parçacıklarıyla kirlenmesini önlüyor, daha yüksek düzeyde güvenilirlik ve sıcaklık kontrolü sağlıyor.Peki bahsettiğiniz proses suyu soğutma prosesinin, üretimde ve işletmelerdeki yeri ve önemi nedir?

Kompresörde olduğu gibi soğutma tarafında da üreticilere enerji verimli çözümler sağlıyoruz. TCX serisiyle, verimliliği en üst düzeyde tutarak, bir Atlas Copco ürününden beklenilen güvenilirlik ve performansı bir arada sunuyoruz. Artan enerji maliyetleri göz önüne alındığında tüm ürünlerimizle olduğu gibi TCX serimizle de müşterilerimize üretim süreçlerinde önemli bir maliyet avantajı sağlıyoruz. Daha az enerji demek sadece ekonomik değil, aynı zamanda daha yaşanabilir bir dünya için de en önemli unsurlardan biri. Tamamen alüminyum mikro kanala sahip olan TCX serisi, hem hafif hem de korozyon olmadan uzun ömürlü olmasına olanak tanıyor. Bu da, diğer standart tip ısı eşanjörlerine kıyasla yüzde 30 daha az soğutucu şarjı sağlayarak, TCX’i daha çevre dostu hale getirirken bakım maliyetlerini de düşürüyor.

Yeni ürün serisi, herhangi bir ek korumaya ihtiyaç duymadan -10°C'ye kadar düşen ortam sıcaklıklarında iç ve dış mekânlarda kullanılabiliyor. Sesi azaltan kanopisiyle gürültü seviyelerini önemli ölçüde düşürerek, çalışma ortamlarında kullanılmasına olanak tanıyor. TCX Chiller’in bir diğer özelliği ise kolay tak-çalıştır tipi yapısı sayesinde soğutma sisteminin hızlı kurulumuna olanak vermesi.

Bu kadar önem taşıyan bu prosesin bakım ve işletme maliyetlerini düşürmenin yöntemleri nelerdir?
Doğru boyutta bir chillerin seçilmesi çok önemlidir. Küçük boyutta bir ürün proses ekipmanınıasla gerektiği gibi soğutamayacağından ve bu nedenle proses suyu sıcaklığı sabit düzeyde tutulamayacağından daima sorunların yaşanmasına neden olacaktır. Buna karşılık, büyük boyuttaki birchillerden ise hiçbir zaman en üst seviyede verimlilikalınamayacak ve kullanımı daha maliyetli olacaktır.

Uygulama için doğru ünite boyutunu belirlemek üzere,akış hızının ve proses ekipmanının soğutma ortamınakattığı ısı enerjisinin, yani ΔT olarak ifade edilen girişve çıkış suyuarasındaki sıcaklık değişiminin bilinmesi gerekir.

Gün geçtikçe artan enerji maliyetleri ve işletmelerde sıcaklık kontrolünün önemi düşündüğünde enerji verimliliği faaliyetleri ya da yatırımları markalar için nasıl bir öneme sahip? Sizden dinleyelim…
İşletmelerin basınçlı hava için tasarruf noktaları ararken enerji tüketimine odaklanması gerçekten çok önemlidir. Basınçlı hava üretim maliyetinin yaklaşık %80'i enerjiye harcanıyor. Bu da kompresörlere yapılan ilk yatırım maliyetinden ya da bakım masraflarından çok daha fazla. Bu sebeple, endüstride ihtiyaca yönelik doğru kompresör seçimi yapılması çok büyük önem taşır. Kompresörler, ilk yatırım ile toplam sahip olma maliyeti arasındaki farkın oldukça belirgin olduğu temel örneklerden biridir. Endüstriyel bir hava kompresörünün satın alma fiyatı, kullanım ömrü maliyetlerinin yalnızca %10 ila 15’ini oluşturur.

Yakın dönemde gerçekleştirdiğiniz, devreye aldıktan sonra somut ve ciddi verimlilikler elde ettiğiniz örnek projeler neler oldu?
Kuyum sektöründe çalışan bir müşterimiz TCX Chillerserisi kullanmaya başladıktan sonra aynı kW değerlerinde kullandığı eski chiller ünitesine göre birim / saat üretiminde gözle görülür bir artış yakaladı ve üretim kapasitesini de yaklaşık %35 artırdı. Ürünün performansı konusunda oldukça mutlu olan müşterimiz bu denli bir farkın beklentisi dışında olduğunu belirtti.

Proje ve çözümler ile tesislere ne tür avantajlar sağlanmış oldu?
Özellikle proses ekipmanının günde birkaç vardiyaçalışması durumunda, soğutma suyu maliyetleri hızlaartmaktadır. Sisteme eklenen bir chiller, şebeke suyuteminine ve atık su deşarjına ilişkin maliyetlerive ihtiyacı azaltarak üretim bütçelerinde önemlimiktarlarda tasarruf gerçekleştirilmesine katkıdabulunmaktadır. Ayrıca, chiller teknolojisindeki en songelişmeler sayesinde, sermaye yatırımı geri dönüşü,ekipmanın çok kısa süreli kullanımı sonucundagerçekleşmektedir.

Doğru marka veya ürün seçimi işletmelere ömür, maliyet ve duruşa tahammül olmayan bu işletmelerin üretiminde emre amadelik (availability –yıllık çalışma süresi) yada işletme – bakım maliyetleri için neler sağlar?
En son teknoloji ürünü, gelişmiş nesil endüstriyel chillerlerin tasarımında; bakım kolaylığı, işletim güvenliği, akıllı kontrol ve bağlantı sistemleri gibi özellikler öne çıkmaktadır.

Örneğin bu chillerlerin yapımında, -10°C’ye kadar düşen ortam sıcaklıklarında bile iç veya dış mekânlarda çalışmasına imkân veren IP54 sınıfı, ses seviyesini azaltan kanopiler kullanılmıştır. Bunlar, ön kısımda soğutma sistemleri ve arka kısımda soğutma suyu devirdaim tertibatı gibi bileşenlere kolay erişim sağlanabilmesi için özel olarak tasarlanmıştır. Geniş kanopi kapakları ve akıllı yerleşim düzeni, bakım sürelerinin azaltılması, arızaların önlenmesi açısından kolay inceleme imkânı sağlar.

TCX modellerinde; akış ve seviye anahtarları, termal problar, basınç probları, karter ısıtma ve chillerin güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayan filtreler gibi çok çeşitli güvenlik cihazları kullanılmaktadır. Bununla birlikte tamamen hava sızdırmaz şekilde tasarlanmış bir soğutma sistemi, soğutucu akışkanın sızmasını önler ve bakım gerektirmez. Faz sırası rölesinin kullanımı, hatalı kablolama durumunda chiller içerisindeki kompresörün hasar görme riskini ortadan kaldırır. Bu yeni tasarım sistemlerde, dokunmatik ekranlı kontrolör, enerji bakımından verimlilik sağlayan algoritmalarla çalışır, tüm chiller sensörlerini tek bir sistemde birleştirir ve çalışma parametrelerinden sapılması durumunda uyarı verir. 11 Kw ve üzeri chillerlerde yerleşik akıllı uzaktan izleme özelliği sayesinde tam bağlantı sağlanır. Bu sayede optimum verimliliğin sağlanabilmesi için kullanıcının makine verilerine gerçek zamanlı olarak net bir biçimde erişim sağlanabilir.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?
Hem ülkemiz hem firmalarımız hem de yeni nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için doğaya verdiğimiz zararı minimuma indirmemiz gerekiyor. Bunun da birinci yolu kullandığımız enerjiyi minimuma indirmek ve hatta mümkünse karbon ayak izimizi sıfırlamaktır. Bu nedenle tasarruf edebileceğimiz alanları iyi belirleyip bunların iyileştirilmesi için çalışmalar yapmalıyız.

Atlas Copco Kompresör Tekniği olarak teknolojilerimizi ve uzmanlığımızı müşterilerimizle paylaşıyor hem onlara hem de ülke ekonomisine katkıda bulunmaya devam ediyoruz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 14 33
2. Rizespor 14 25
3. Boluspor 14 25
4. Pendikspor 13 24
5. Keçiörengücü 13 24
6. Samsunspor 13 23
7. Bodrumspor 14 22
8. Manisa FK 13 20
9. Sakaryaspor 15 19
10. Altay 14 18
11. Bandırmaspor 13 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 14 16
15. Erzurumspor 13 14
16. Altınordu 13 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4

Gelişmelerden Haberdar Olun

@