banner24

banner72

banner164

banner152

banner26

banner165

Pakkens Bi-metal sıcaklık ölçerler

47 yıldır ölçüm cihazları üretiminde sektörün öncü ismi olan PAKKENS, endüstriyel ihtiyaçlar doğrultusunda çözümler geliştirip, yeni ürün tasarımları ile de sektörde fark yaratıyor. Firma, basınç ölçerlerinin dışında birçok endüstriyel uygulamaya hitap eden sıcaklık ölçerleriyle de dikkatleri üzerine çekiyor.

Proses Çözümleri 14.08.2023, 12:05 14.08.2023, 09:59 Serkan KIRAÇ
20
Pakkens Bi-metal sıcaklık ölçerler

Birçok sistem için en önemli parametrelerden olan sıcaklık, çeşitli prensipler kullanılarak ölçülebilir. Bunların en önemlilerinden ve endüstriyel uygulamalarda en çok kullanılanlarından bir tanesi,iki metalin farklı oranlarda genleşmesi ile oluşan açısal hareketler doğrultusunda yapılabilecek olan sıcaklık ölçümleridir. Farklı iki metalin bir araya getirilmesi ile oluşan yapılara bi-metal adı verilir. Bir araya getirilen bu metaller farklı genleşme katsayılarına sahip oldukları için biri diğerinden daha fazla genleşir ve bu açısal harekete neden olur. Bu prensip doğrultusunda bi-metal tarafından sağlanan açısal hareket sıcaklık ölçer kadranı üzerinde değer okuma eylemine dönüşür. Bi-metaller düz, helisel veya spiral olarak imal edilebilirler.

Bi-metal sıcaklık ölçerler genellikle ısıtma sistemlerinde, sıcak su tanklarında, gıda endüstrisi, biyokimya ve farmakoloji, kimya, petrokimya, enerji, güneş kollektörleri, makine imalatı, su/atık su vb. endüstriyel uygulamalarda kullanılmaktadır.  

PAKKENS, EN13190 standardına uygun Cl 2.0 hassasiyet sınıfında bi-metal sıcaklık ölçerler üretmektedir.Bi-metal termometreler montaj çeşitliliğine göre alttan bağlantılı ve arkadan bağlantılıolmak üzere iki tiptir.Termometreler kullanılacağı sisteme göre farklı dalma boylarına sahip olabilirler.Termometreler standart olarak pirinç bi-metal kılıfına sahiptirler. Sıcaklık ölçerin prosesin içine daldırılmasını ve prosesi durdurmadan değişime olanak sağlaması amacıyla termoveller ile son kullanıcıya ulaştırılıyor. AISI 316L malzemeden imal edilen PAKKENS termovellerin, farklı basınç değerlerine dayanımı olan modelleri, prosese göre dişli bağlantılarla üretilebiliyor. Dalma boyu 10cm altında olan ürünlerde ısıl iletkenliğin daha yüksek olduğu pirinç malzeme kullanılıyor.Farklı gövde konstrüksiyonlarına da sahip PAKKENS bi-metal sıcaklık ölçerler,-30/+60°C’den, 0/500°C’ye geniş ölçüm aralığına sahiptir.Termometrelerin aynı zamanda Fahrenheit (°F) gibi farklı sıcaklık birimlerinde de imalatı yapılabilmekte.

PAKKENS, tecrübeli tasarım ve AR-GE ekibi ile endüstriyel uygulamalarınız için hassas, güvenilir, emniyetli ve dayanıklı ürünler tasarlayıp üretmeye devam ediyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner158
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
banner159
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner161

Gelişmelerden Haberdar Olun

@