Proses endüstrisi için seviye ve basınç ölçüm teknolojisi

Üretim prosesleri giderek daha karmaşık hale gelmektedir. Prosesleri kontrol etmek ve izlemek için daha anlaşılır ölçüm teknolojilerine ihtiyaç duyulmaktadır. VEGA hedefini kullanımı kolay maksimum güvenlik ve güvenilirlik sağlayan yenilikçi ölçüm teknolojileri geliştirmek olarak belirlemiştir.

Proses Çözümleri 29.09.2020, 07:55 Serkan KIRAÇ
208
Proses endüstrisi için seviye ve basınç ölçüm teknolojisi

RADAR TEKNOLOJISI
VEGAPULS serisi, üretim ve depolama tanklarında seviye cihazlarıyla sürekli seviye ölçümüne olanak sağlamaktadır. 80 GHZ temassız radarları ile tanklardaki karıştırıcılardan etkilenmeden sürekli ölçüm yapabilmektedir.


BASINÇ TRANSMİTTERİ
Vegabar serisi seramik ve metalik diyaframlarıyla hassas basınç ölçümüne olanak sağlamaktadır. Seramik diyaframların dayanıklı yapısı sayesinde aşındırıcı ortamlardan etkilenmeden uzun ömürlü çalışabilmektedir.

 SINIR SEVİYE ŞALTERLERİ
Geniş yelpazedeki sıcaklık ve basınçlarda tüm proses koşulları altında güvenli sınır seviye tespiti VEGA enstrümanları ile yapılır. 
Kimyasal dayanıklılık beklentilerine bağlı olarak yüksek dayanıklı malzeme seçimi,
Kapalı kaynaklı yapısı sayesinde mutlak sızdırmazlık,
Yapışkan maddelerde bile kararlı çalışma prensibi...


ZORLU PROSES ŞARTLARINDA GÜVENİLİR ÖLÇÜM
Başka hiçbir endüstri alanında ölçüm tekniğinden beklentiler kimya endüstrisinde olduğu kadar yüksek değildir. Çünkü kimyasal prosesler zorlu basınç ve sıcaklık aralıkları ile karakterizedirler. Kimyasallara karsı dayanıklı malzemelerden yapılan sensörlerin zorlu koşullar altında dahi güvenilir olarak çalışması gerekmektedir. VEGA sensörleri bu gereksinimleri karsılayarak birçok farklı alanda kullanılmaktadır ve zorlu uygulamalarda dahi kendilerini kanıtlamışlardır.

GÜVENİLİR ÖLÇÜM
Güvenlik  zorlu proses kosulları için vazgeçilmez ön kosuldur. VEGA sensörleri patlama riski olan ve tehlikeli alanlardaki uygulamalar için SIL2’e kadar tüm donanım ve sertifikalara sahiptirler.


KOLAY VE HIZLI
Tüm cihazlar müşterilerin ihtiyaçlarına göre özel üretilmelerine rağmen VEGA sensörlerin üretimi birkaç gün içerisinde tamamlanır. Kullanıcılar basit ve kolay şekilde Bluetooth ve akıllı telefon veya tabletler üzerinden devreye alım yapabilirler. 

YENİ NESİL 80 GHz RADAR SENSÖRLER
Radarlı seviye ölçümünde 20 yılı aşkın süredir lider olan VEGA, radarlı ölçüm teknolojilerinde yeni bir çağ açtı. VEGAPULS 64 ve VEGAPULS 69 serileri 80 GHz frekans ile ölçüm yapan dünyanın ilk seviye ölçüm cihazları olmuştur.

Bir radar sensörün sunduğu dinamik aralığı ne kadar büyük olursa, kullanılacağı yerlerin çeşitliliği ve ölçümün kesinliği de o oranda artar. 80 GHz radar sensörler bu özellikleri ile dünya piyasalarında başka bir konuda daha öncülük etmişlerdir. Sensörler, yansıtma özelliği düşük olan malzemelerde de şimdiye kadar bilinen radar sensörlere göre çok daha iyi ölçüm yeteneklerine sahiptirler. Geniş dinamik aralığı sayesinde köpük oluşumunda, kondens ve yapışmalarda dahi kesin ölçüm sonuçları verir. Yüksek kimyasal dayanıklılık ve kapsüllenmiş PTFE antenleri sayesinde ise uzun hizmet ömrü sağlar.

BAKIM GEREKSİNİMLERİNİN TESPİT EDİLMESİ
plics®-cihazlarında bulunan entegre kendini izleme fonksiyonu cihazın durumu hakkında size sürekli bilgi verir. Durum iletileri bakımın ne zaman yapılacagına dair zamanlama imkanı ve maliyet tasarrufu saglar. Entegre hafızası sayesinde hızlı ve kolay sekilde tanı verilerine ulasılabilir.

KİMYA ENDÜSTRİSİ İÇİN UYGULAMA ÖRNEKLERİ
Kimya sektöründe en modern teknik ile çalışılmaktadır. Dolayısıyla sektörün üretkenlik, kalite ve tasarrufluluk beklentileri yüksektir. VEGA ölçüm tekniği seviye ölçümü, sınır seviye ölçümü ve basınç ölçümü için uygun sensörü sağlamaktadır: güvenilir, güvenli ve kolay servis hizmeti verilen ölçüm tekniği ile.

DEPOLAMA KABI VE AGRESİF SIVILAR
Birçok proses için sülfürik asit veya hidroklorik asit gibi katkı maddeleri gereklidir ve bu maddeler depolama tanklarında hazır bekletilirler. Gereken maddelerin zamanında siparis edilebilmesi ve üretimin devamlılığı için tesis teknisyeninin haznenin seviye değerlerini her zaman tam olarak bilmesi gerekmektedir. Ayrıca, ölçüm değerleri tüketimin istatiksel değerlendirilmesinde kullanılmakla birlikte mantık ve kalite denetiminin de temel tasını oluşturur. 

TEPKİME KABI
Değişen malzeme, proses basıncı ve proses sıcaklıkları reaksiyon tankında tipik bir reaksiyon prosesini karakterize ederler. Bu kosullar altında güvenilir ölçüm sonuçları verebilmesi için; ölçüm tekniği zorlu kosullara dayanıklı olmalıdır. Tepkime kaplarında farklı proses kosullarında çalısılabilmesi için sensörlerin seviye ve sınır seviyesi tespitini çok genis uygulama alanında yapabilmesi gerekmektedir.

Tepkime kabı radar ile sürekli seviye ölçümü aşağıdaki avantajları sağlamaktadır;
Hatalı sinyallerin silinmesi sayesinde karıştırıcıdan etkilenmeyen ölçüm
PTFE anten kapagı sayesinde kimyasallara karsı yüksek dayanıklılık
Küçük proses baglantıları sayesinde kolay montaj ve devreye alma

REKTÖRDE SEVİYE ÖLÇÜMÜ
Proseslerin etkin ve ekonomik bir sekilde çalısabilmesi için yüksek sıcaklıklara, vakum veya yüksek proses basınçlarına ihtiyaç vardır. Bu kosullar altında güvenilir ölçüm sonuçları verebilmesi için; ölçüm teknigi zorlu koşullara dayanıklı olmalıdır. Reaktöre yöneltilen çok farklı beklentileri yerine getirebilmek için seviye ölçümünde kullanılan sensörler çok genis bir kullanım yelpazesine cevap verebilmelidir.

Reaktörde radar ile sürekli seviye ölçümü ile avantajlarımız;
Sıcaklık, basınç, tepkime gazları veya entegre mikser gibi proses kosullarından bagımsız, güvenli seviye ölçümü
Degişen ürün özellikleri veya karıstırıcı bulunan uygulamalarda dahi güvenilir seviye tespiti
 +450 °C’ye kadar olan sıcaklık ya da +160 bar’a kadar olan basınç aralıgı sayesinde genis kullanım alanı

AMONYAK TANKINDA SEVİYE ÖLÇÜMÜ VE SINIR SEVİYE TESPİTİ
Amonyak  asırı derecede yayılma hareketi gösterir, bu yüzden özel emniyet önlemleri alınması gerekir; amonyagın bu özelligi aynı zamanda kullanılacak ölçüm tekniginin seçimini de zorlastırır. Gaz sızdırmazlıgını garantileyen proses contalarının kullanılması zorunlu olur. Amonyakla yapılan işlemlerde çevreyi koruma kosullarında öngörülen sıkı sınırlandırmalar ve yüksek tehlike potansiyeli seviyelerin güvenilir bir sekilde kontrol edilmesini kaçınılmaz kılmaktadır. 


Amonyak tankında kılavuzlu radar ile seviye ölçümü;
Amonyak atmosferinden etkilenmeyen ölçüm
Sensörde bulunan özel conta konsepti sayesinde amonyağın yayılmasına karsı koruma mekanizması
Kesin ve dogru
Amonyak tankının tasmasını emniyet altına alan titreşimli sınır şalteri
Kapalı kaynaklı yapısı sayesinde mutlak sızdırmazlık
Denge ayarına gerek bırakmayan kolay devreye alım
Isletim sürecinde yapılan fonksiyon testleri sayesinde düşük bakım masrafı ve artan proses verimliliği

VEGAPULS 64 seviye sensörü, titanyum dioksit üretimi sırasında oluşan zorlu ölçüm koşullarına çözüm üretiyor;
Titanyum dioksit otomotiv, gıda, tekstil ve kâğıt sektöründe boya ve cila görevini gören beyaz bir pigmenttir ve bu pigment, boyanın altında kalan renklerin ve görüntünün örtülebilmesini sağlamaktadır. Titanyum dioksitin yüksek arılıkta olması gerekmektedir. Buna bağlı olarak üretimi de bir o kadar zahmetlidir. Bu nedenle tüm üretim prosesi çok büyük oranda otomasyon ile yapılmaktadır. Yine de proseslerde kullanılan sensörler için durumun kolay olduğu asla söylenilemez: Sensörlerde biriken maddeler ve korozyon, bakım personeline ait ilgilenilecekler listesinde en ön sıralarda yer almaktadır.

Hem güvenilir bir seviye ölçüm cihazı kullanmak hem de yüksek bakım maliyetini azaltmak için bu zorlu proses koşullarında VEGAPULS 64 enstrümanı tek kelimeyle ikna edici olmuştur. Sensör, ince ışın açısı sayesinde iç modülleri olan kapların içine dahi güvenli şekilde takılabilmektedir. 

VEGA HER ZAMAN YANINIZDA
Her uygulama farklıdır ve her birinin kendine özgü zorlukları vardır. Siz bir uzmanla görüşme yaparak, kendisinden sizin isteklerinizi karşılayan en ideal sensörü öğrenmek mi istiyorsunuz? Lütfen bizi arayın. Size cihaz seçiminizde biz destek olalım. 
VEGA sensörleri en iyi nasıl kullanılabilir? Gelin;   seviye, sınır seviyesi ve basınç ölçümü hakkındaki bilgi ve deneyimlerimizden faydalanın! VEGA seminerlerinde planlama, tasarım ve firma servis sorumlumuz VEGA sensörlerini en iyi şekilde nasıl monte ettiklerini  ve kullandıklarını birinci elden görebilirsiniz.

VEGA’nın yenilikçi teknolojilerini, canlı örnekleri ve aktivitilerini VEGA Seviye ve Basınç Ölçüm Cihazları ismi  ile Linkedin üzerinden de takip edebilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
21°
açık
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@