banner123

Üretimdeki yüzde 122 artışa rağmen tüketim yüzde 21 azaltıldı

Tatmetal Fabrika Direktörü Egemen Öztürk, markanın üretim tesislerinde son 5 yılda sergilenen yüzde 122’lik üretim hacmi artışına rağmen enerji tüketiminin 6 bin 713 ton eşdeğer petrol, yüzde 21 oranında enerji tasarrufu sağlandığını ifade ediyor.

Proses Çözümleri 30.04.2021, 16:15 30.04.2021, 16:11 Serkan KIRAÇ
328
Üretimdeki yüzde 122 artışa rağmen tüketim yüzde 21 azaltıldı

Demir – Çelik Üretim Prosesi konulu Mayıs sayımız için Zonguldak Ereğli’de bulunan 177 bin metrekarelik Tat Metal  Üretim Tesislerine, Fabrika Direktörü Egemen Öztürk’ün ev sahipliğinde konuk olduk. Öztürk ile gerçekleştirdiğimiz bu söyleşimizle markanın verimlilik artırıcı yatırım projelerinin detaylarını, yatırımlar ile elde edilen avantajları ve yatırım gündemlerini dergimize taşıdık.

Egemen Bey sizi ve bölüm faaliyetlerinizi tanıyabilir miyiz?

2006 yılından beri Tatmetal’de görev almaktayım. Birçok tesisin devreye alınma süreçlerinde ve işletmesinde her kademeden ekiplerimizle beraber çalışma şansına eriştim, yöneticilik yaptım. Makine mühendisiyim ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde İşletme Yüksek Lisans eğitimi aldım. Tatmetal tesislerinde esas olarak yassı sıcak haddelenmiş yarı mamulü soğuk haddeleyerek malzemelerin mekanik özelliklerini iyileştiriyoruz, galvaniz ve boya tesislerimizle malzemenin korozyon mukavemetini arttırıyoruz. Bu işlemleri son teknolojileri kullanan hatlarımızla ve çok değerli teknik ekiplerimizle 7/24 bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Ürettiğimiz ürünlerle otomotiv, beyaz eşya ve inşaat gibi birçok sektörün dışa bağımlılığını azaltıyoruz.Teknolojilerimizle sektörde lider bir rol oynuyor, insana ve çevreye duyarlı üretimimizle global açıdan kaliteli ve verimli çalışma parolasını benimsiyoruz.


Tesislerinizdeki birimler, bölümler ve faaliyetleri nelerdir?
Çelik ticareti deneyimi ve bilgi birikimiyle temelleri 1986 yılına uzanan firmamız, bugün Türkiye’nin en büyük yassı çelik üreticilerinden biri olarak faaliyetlerine aralıksız devam ediyor. Tatmetal olarak sıcak haddelenmiş asitlenmiş, soğuk haddelenmiş, galvanizli ve boyalı yassı çelik üretimi gerçekleştiriyoruz.

Tesisi üretim kapasitesi, üniteleri, yardımcı tesisleri, birimleri ve faaliyetlerini, ürün grupları vb. gibi konularda tanıyabilir miyiz?
Zonguldak Ereğli’de bulunan 177 bin metrekarelik üretim tesisimizde yıllık asitleme kapasitesi 1,5 milyon ton olan hattımızda sıcak haddelenmiş asitlenmiş sac, yıllık üretim kapasitesi yine 1,5 milyon tonolan hattımızda soğuk haddelenmiş sac, yıllık üretim kapasitesi 750 bin ton olan hattımızda galvanizli sac ve 200 bin ton olan hattımızda boyalı sac üretimi gerçekleştiriyoruz. 1,5 milyon tonu aşan kapasitemizle; ticari, derin çekme, ekstra derin çekme çelikler, düşük alaşımlı yüksek mukavemetli HSLA çelikler, orta ve yüksek mukavemetli yapı çelikleri ve emayelik çelik gibi birçok farklı soğuk,galvanizli ve boyalı çelik kalitelerinde üretim yapabiliyoruz.


Markanızın nihai ürünleri hangi sektörlerde tercih ediliyor? Müşteri profilinizi tanıyabilir miyiz?
Her bir ürünümüz iş ortaklarımızın ihtiyaçları doğrultusunda otomotiv, beyaz eşya, iklimlendirme, inşaat, yapı ve genel imalat gibi birbirinden farklı sektörlere ulaşıyor, üretim zincirinde hammadde anlamında kritik bir yer tutuyor.  Tatmetal markamızın hizmet verdiği sektörlerin başında; taşıt araçları, dayanıklı tüketim, inşaat, enerji ve makine-ekipman geliyor.

Tesiste kapasite ve verimlilik artışı, kontrol otomasyonu modernizasyonu ve benzeri konularda gerçekleştirilen yatırımlar nelerdir? Bu yatırımların detaylarını öğrenebilir miyiz?
Hayatın her alanında hızlı bir şekilde yaşadığımız dijitalleşme sanayinin de öncelikli gündemi. Endüstri 4.0 dönüşümü, bildiğiniz gibi bir günde başlayıp bitmeyen, uzun bir maratona benzetebileceğimiz bir yolculuğu simgeliyor.Biz de bu yolculukta adım adım ilerliyoruz. Bu doğrultuda üretim bandımızda da hibrit bir kültürün hakim olduğunu söyleyebiliriz. Üretimde verimlilik sağlamak için birbirine entegre olabilen teknolojileri takip ediyor, uyguluyor, proseslerimizi yazılımsal, donanımsal ve mekanik anlamda yeni altyapılarla güncelliyoruz. Endüstri 4.0 gibi sanayimizde kazanım sağlayacak yatırımlarımıza devam ediyoruz. Bu vizyonu tüm yatırımlarımıza uyguluyoruz. 2020 Mart ayında ise birbirine entegre şekilde çalışan Sürekli Asitleme ve Tandem Soğuk Haddeleme hattımızı (PLTCM) devreye aldık. Bu hattımız sayesinde ise verimliliği, kaliteyi ve üretim kapasitemizi artırıyoruz. Teknoloji ve inovasyon bölümümüz sürekli olarak yeni teknolojileri tesisimize adapte etmek için çalışıyor.


Enerji yoğun sektörde faaliyet gösteren tesisinizin verimliliği, hammadde kayıplarının azaltılması, kayıpların izlenmesi konusunda çalışmalarınız, kullandığınız kontrol, izleme sisteminizin yetenekleri nelerdir?
Tatmetal; yürüttüğü tüm faaliyetlerde ve yatırımlarda temiz üretim teknolojilerine yatırım yapmayı, atık yönetimi ile çevre kirliliğini önlemeyi, enerjiyi ve suyu verimli kullanmayı önceliği kabul ediyor. Sektörde ISO 14001:2015 Çevre Yönetim Sistemi Belgesi’ne sahip olan ilk firmalardan biriyiz. 2020 yılında gerçekleştirdiğimiz altyapı çalışmaları sonucunda, Sıfır Atık Yönetim Sistemi'ni kurarak Sıfır Atık Belgesi'ni de almaya hak kazandık. Üretim hacmimizde son 5 yılda sergilediğimiz yüzde 122 artışa rağmen, verimlilik odaklı teknoloji yatırımlarımız sayesinde Spesifik Enerji Tüketimimizi (mcal/ton ürün) yüzde 21 oranında azalttık. Son 5 yıl içerisinde verimlilik artırıcı projelerimiz sayesinde 6 bin 713 TEP (ton eşdeğer petrol) enerji tasarrufu sağladık. Sağladığımız bu tasarruf, bizlere nefes, ekosistemimize yaşam olan 57 bin 35 ağaç karşılığına geliyor. Ayrıca Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenen Sanayide Enerji Verimliliği Proje Yarışması’nda (SENVER) 2018'de birinci, 2017'de ikinci olduk ve yine 2018'de İstanbul Karbon Zirvesinde Düşük Karbon Kahramanı Ödülü’nü aldık. Aynı zamanda Sanayi ve Ticaret bakanlığından ARGE dalında Türkiye 2.liği aldığımız bir projemiz oldu 2019. Birçok Verimlilik Artırıcı Proje (VAP) ile bakanlığımızdan teşvikler aldık.


Tesisinizdeki üretim prosesini, hammadde girişinden nihai ürünlerinizin çıkışına kadar olan süreci kısaca paylaşır mısınız?
PLTCM hattımızda; online inspection sistemi, lazer kaynak makinesi, kesme makinesi, tensionleveler makinesi gibi yüksek teknolojik ekipmanlar mevcut. Sürekli asitlenmiş ürünleri, PLTCM hattının tandem ayağında istenilen kalınlığa inceltiyoruz.  Bu sayede asitleme ve haddeleme işlemleri tek seferde yapılarak yılda 1,5 milyon ton full hard ürün üretebiliyoruz.

Hidrojen tipi tav fırınlarında, soğuk haddeleme ve alkali temizleme işlemlerinden sonra mekanik özellikleri değişikliğe uğramış olan sacların kalitesini ısıl işlemler uygulayarak artırıyoruz. Bu operasyon aşamasında saclar, doğal gazdan elde edilen ısıyla saf hidrojen gazı atmosferinde tavlanıyor.

Tav fırınlarından çıkan (CR) soğuk saclar, dört merdaneli temper hattına yönlendiriliyor. Burada mekanik özellikleri arttırılıyor ve yüksek yüzey düzgünlükleri sağlanıyor. Solüsyon püskürtülerek hem ıslak hem kuru temperleme yapılabiliyor.

Tesislerimizde ayrıca ileri teknoloji ile kurulan iki adet Sürekli Galvanizleme Hattı bulunuyor. Soğuk haddelenerek istenilen kalınlığa indirilen tavlanmamış saclar (CRF) galvanizleme hattına yönlendiriliyor ve sürekli sıcak daldırma yöntemiyle talep edilen kalınlıkta çinko ile kaplanıyor.

Son olarak Boyama Hattımıza geldiğimizde; polyester, PVDF, PVC plastisol, poliüretan ve polyamit boya uygulamaları, metal üzeri PVC ile PET laminasyon film uygulamaları gerçekleştiriliyor. Aynı zamanda bu hatta düz, metalik, sedefli, kırışık toz boya efektli uygulamaları ile ağaç, granit ve benzeri özel desen uygulamaları da yapılabiliyor. Çatı ve cephe kaplama, beyaz ve elektronik eşya, ambalaj, dekoratif ürünler, aydınlatma, otomotiv gibi sektörlerde bu ürünler yoğun kullanılıyor. Bütün hatlarımızın proje aşamasında üretim know-how’ı dünyaca ünlü şirketlerden satın alınarak tesislerimize aktarıldı.

Analiz, ölçüm, inproses, kalite ve kontrol konusunda faaliyetleriniz nelerdir? Bu konuda ekibinizi ve çalışmalarını tanıyabilir miyiz?
Tatmetal bünyesinde Mekanik ve Metalografi, Kimyasal Analiz ve Boya olmak üzere 3 laboratuvarımız var. Laboratuvarlarımızda üst düzey müşteri memnuniyetinin sağlanabilmesi adına; laboratuvar ekibi hammaddenin fabrikaya girişinden uygun kaliteli nihai ürünün müşteriye sunulmasına kadar tüm proseslerin kontrolünü sağlamaktadır. Bu bağlamda; ürün prosesinde ana, ara ve nihai tüm mamuller kalite kontrolünden geçiyor. Aynı zamanda on-linei nspection sistemleri ile kalite güvencemiz %100 takip edilmekte.

Tesisleriniz için yatırım fikirleri nasıl oluşuyor, şu anda yatırım gündeminizde ne var? Yatırımlarda çalışmak istediğiniz markaları belirlerken, belirleyici etkenler neler oluyor?
Çeliğin çağımızın endüstriyel ihtiyaçları doğrultusunda bir vazgeçilmez olmaya devam edeceğini düşünürsek, bu talebi karşılamak üzere küresel vizyonumuzla sürdürülebilir hizmet sağlamayı ana rotamız olarak belirliyoruz.

Bu doğrultuda pandemiye rağmen yatırımlarımıza ara vermedik ve Tandem (PLTCM) hattımızı devreye aldık. Kazandığını sürekli büyüme ve gelişime yatıran bir kurum olarak, önümüzdeki dönemde de çeşitli yeni yatırımlar hedefliyoruz. Marka belirlerken, öncelikle teknik özelliklerin ispatlanmış dizaynlarda, bir başka deyişle dünya üzerinde bulunan referanslarının detaylı incelenmesi ile karar sürecimizi başlatıyoruz. İş sağlığı güvenliği, kalite ve verimlilik konularında ihtiyaçlarımız karşılanıyorsa ticari çalışmaları başlatıyoruz.

Gerçekleştirdiğiniz son dönem kapsamlı projeniz devreye alma aşaması ve sonrasında size ne tür avantajlar sağladı?
Tandem’in ilk bölümü olan asitleme hattı 2019 yılında devreye alındı. Mevcut kapasitemize ek olarak bu hattımızda 5 mm kalınlığa kadar sıcak haddelenmiş ürünlerin asitleme işlemlerini yapabiliyoruz. 2020 yılında devreye giren Tandem soğuk haddeleme ünitemizde ise üretim kalınlığı 0,20-3.00 mm. Bu hatlarımızla birlikte endüstriyel uygulama yapan firmalara çok hızlı malzeme tedarik edebiliyoruz. PLTCM hattı ile hem üretim kapasitemizi hem de verimliliğimizi artırdık.

Tesis – saha kontrol sisteminizin sahip olduğu yetenekler nelerdir?
Günümüzün en büyük kavramı Big Data ve bunu analiz etmek için seviye 2 serverlarımız online olarak ERP sistemimizle haberleşiyor; bu dataların analizleri için ise online ve mobil raporlamalar sağlıyor. Yeni ERP sistemimiz sayesinde bakım yönetim sistemimizle planlı bakım ve TPM konularında altyapıları tamamladık ve saha kullanımı başlattık. Aynı zamanda kalite yönetimi için QMS dediğimiz kalite yönetim modülümüz üzerinde çalışmaktayız. Makinelerimiz birbirine veri aktarırken aynı zamanda devamlı öğrenen yapay zeka modeliyle ürün reçetelerini geliştiriyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
24°
açık
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 39 81
2. Galatasaray 39 81
3. Fenerbahçe 39 79
4. Trabzonspor 39 68
5. Sivasspor 39 62
6. Hatayspor 39 61
7. Alanyaspor 39 57
8. Karagümrük 39 57
9. Gaziantep FK 39 55
10. Göztepe 39 51
11. Konyaspor 39 49
12. Rizespor 39 48
13. Kasımpaşa 39 46
14. Malatyaspor 39 45
15. Başakşehir 39 45
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 39 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 39 38
20. Gençlerbirliği 39 38
21. Denizlispor 39 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 36 83
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 35 60
6. West Ham 35 58
7. Tottenham 35 56
8. Everton 35 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 36 53
11. Aston Villa 35 49
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 35 41
14. Southampton 35 40
15. Burnley 36 39
16. Newcastle 36 39
17. Brighton 35 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 36 80
2. Real Madrid 36 78
3. Barcelona 36 76
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 36 56
6. Real Betis 36 55
7. Villarreal 36 55
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 36 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 36 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 36 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@