Güneş enerjili ultrasonik debimetre ile su yönetimi

Bu projede Uskon Akışkan Kontrol Sistemleri markasının Ege bölgesinde yer alan, herhangi bir enerji kaynağı bulunmayan bir coğrafi konumdaki göletlerde aşırı yağış ile biriken sularının, güneş panellerinden enerji beslemesiyle ultrasonik debimetre ile ölçümü ve yönetiminin detayları ele alındı.

Başarı Hikayeleri 24.09.2020, 14:39 Serkan KIRAÇ
147
Güneş enerjili ultrasonik debimetre ile su yönetimi

Uşak bölgesinde şehirden uzak konumda bulunan coğrafyada mevsimsel değişikliklerle metrekareye düşen yağış miktarı yüksek oluyor ve bu durumda bölge de yeralan göletlerin yönetilmesi ihtiyacını ortaya çıkarıyordu. Zaten hali hazırda DN200 PVC, DN 350 PVC ve DN600 Dökme demir borularla bu tahliye gerçekleştiriliyordu. Yalnız buradaki suyun miktarını ölçmek ve mevsimsel istatistiki veri oluşturmak, karar alınmasını kolaylaştıracağı için böyle bir yatırım düşünüldü. Ancak bölgenin sarp olması ve herhangi bir alt veya üst yapının olmayışı debi enstrumanlarını beslemek için gerekli kaynağın nereden bulunacağı sorununu doğurdu. Her ne tip enstruman kullanılırsa kullanılsın yenilenebilir enerji kaynağına ihtiyaç duyacaktı.

ÇÖZÜM
Varolan hatlar için en uygun ölçüm metodu olarak ultrasonik ölçüm seçildi. 3 farklı hat için; BCUF serisi ultasonik debimetreler programlandı ve yerleştirildi. Kablo mesafeleri ayarlanarak, güneş panelleri devreye alındı. Güneş panelleri, güneş kapasitesini verimli kullanacak şekilde güneydoğu istikametine doğru öğle güneşini en iyi alacak pozisyonda ve en iyi mevkiiye konumlandırıldı. Arazi şartlarının zorluğu projenin planan süresinde sapmalara sebebiyet verse de sular idaresine, maksimum hassasiyette ve değişken maliyetleri arttırmadan bir çözüm sunulmuş oldu.

SAĞLANAN FAYDALAR
• En tasarruflu şekilde anlık ve toplam debi okunabilir hale getirilmiş oldu.
• Adam/saat bazında bakım işçilik maliyetleri azaltıldı.
• Bölgeye yapılacak yatırımların kararları, istatistiğe dayandırılarak rasyonel bir karar alma mekanizması için bilgi sağlanmış oldu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
19°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@