banner24

banner72

banner164

banner152

banner31

banner165

Alternatif Bank 2023’ün İkinci Çeyreğinde Ekonomiye 57 Milyar TL' lik Destek Sağladı

Alternatif Bank’ın konsolide net dönem kârı 1.13 milyar TL seviyesine ulaşırken özkaynak getirisi ise %48.7 oldu.

Ekonomi 31.07.2023, 09:30 Melike Kaya Bayram
17
Alternatif Bank 2023’ün İkinci Çeyreğinde Ekonomiye 57 Milyar TL' lik Destek Sağladı

Alternatif Bank’ın 2023 yılının ikinci çeyreğine ait konsolide rakamlara göre toplam aktif büyüklüğü, 65 milyar TL seviyesine ulaştı. Bankanın bu dönem nakdi (finansal kiralama alacakları dâhil) ve gayri nakdi kredilerle ülke ekonomisine sağladığı destek ise 57 milyar TL’yi aştı. Mevduat hacmini 27 milyar TL düzeyine getiren Alternatif Bank, bilanço optimizasyonu politikasıyla aktif kalitesini korumaya devam etti. Bankanın öz kaynakları %33’lük artışla 5.4 milyar TL seviyesine yükselirken, bu dönem sermaye yeterlilik rasyosu %27,2 oldu. 2023’ün ikinci çeyreğinde gösterdiği başarılı performansla birlikte, Alternatif Bank’ın konsolide net dönem kârı ise 1.13 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken özkaynak getirisi ise %48,7 oldu.

Yeni müşteri kazanımının %73’ü dijital kanallardan

Dijitalleşmeyi müşterilerine sunduğu toplam değer önerisinin bir tamamlayıcısı olarak gören Alternatif Bank, bu alanda attığı adımlarına hız kesmeden devam ediyor. Mobil uygulama üzerinden Dijital Kredi, VOV Hesap’ta bitmeyen hoş geldin faizi, Yatırım Hizmetleri Entegrasyonu ve GastroClub avantajları gibi faydalarla müşteri deneyimini sürekli geliştiren banka, artan dijital yetkinliklerinin bir yansıması olarak bu yılın ilk yarısında kazandığı yeni müşterilerinin %73’ünü dijital kanallar vasıtasıyla elde etti.

Alternatif Bank dış ticaretteki uzmanlığını sürdürüyor

Alternatif Bank elde ettiği finansal sonuçların yanında, “Danışman Bankacılık” yaklaşımı ve dış ticaret alanındaki uzmanlığıyla müşterilerini desteklemeye devam ediyor. Yurt dışındaki geniş muhabir banka ağı ve güçlü ilişkileri sayesinde, hem fonlama araçları hem de müşterilerinin dış ticaret işlemlerine aracılık etme konusunda önemli bir yetkinliğe sahip olan banka, uzman ekibiyle, dış ticaret yapan tüm firmalarla bilgi ve deneyimini paylaşıyor.

Bu alandaki uzmanlığını sunduğu yenilikçi ürünlerle sürdüren banka, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) SWAP anlaşmasının bulunduğu Katar, Çin, Güney Kore ve Birleşik Arap Emirlikleri ile hayata geçirdiği uygulamayla, bu ülkelerden yerel para birimiyle ticareti tercih eden firmalara büyük kolaylık ve avantaj sağlamaya devam ediyor. Banka, TCMB’nin yürürlüğe koyduğu SWAP Anlaşmaları Kaynaklı Reeskont Kredisi ürünü üzerinde çalışarak, Türkiye’de kısa süre içerisinde ürünü kullanıma sunan öncü bankalardan biri oldu. Bu ürünün hayata geçtiği 2023 yılı Şubat ayından bu yana 125 milyon Çin Yuanı üzerinde işlem gerçekleştiren Alternatif Bank, önümüzdeki 3 ay içinde de bu hacmi en az ikiye katlayarak, özel bankalar arasında bu ürün özelinde öncü konumunu korumayı amaçlıyor. Geride bıraktığımız çeyrek dönem içerisinde bu alandaki ödüllerine bir yenisini ekleyen Alternatif Bank, Mayıs ayında gerçekleştirilen EBRD (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası) Dış Ticaret Programı kapsamında “Türkiye’nin En Aktif Kullanıcısı” seçildi. Bu ödülü üst üste altıncı kez alan banka, hem dış ticaretteki uzmanlığını hem de Türkiye’ye ve müşterilerine kattığı değeri bu ödüllerle tescilliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner158
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
banner159
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner161

Gelişmelerden Haberdar Olun

@