banner24

banner72

banner164

banner157

banner31

banner165

Tarımsal ekonomiye 1 milyar TL katkı

Anadolu Efes, Türkiye’de maltlık arpa tohumu üretimi yapan ilk bira şirketi olarak, sürdürülebilir tarım uygulamalarıyla tarım sektörüne katkı sağlıyor.

Ekonomi 21.07.2023, 12:00 31.07.2023, 15:51 Melike Kaya Bayram
29
Tarımsal ekonomiye 1 milyar TL katkı

Dünya nüfusunun hızla artması, iklim değişikliğinin tarıma olan etkisi, pandemi dönemi ve doğal afetler, gıda güvenliğini en öncelikli gündem maddelerinde üst sıraya taşıdı. 40 yılı aşkın süredir tarım sektörüne destek veren Anadolu Efes, Anadolu topraklarının tarım pratiklerini iklim değişikliğine karşı daha dirençli hale getirmek üzere çalışmalarını sürdürüyor. Son olarak Kayseri’de gerçekleştirilen hasat etkinliğinde çiftçilerle bir araya gelen şirket yöneticileri, Anadolu Efes’ in tarım sektörüne sunduğu katkılardan bahsetti.  

Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Onur Altürk, “Tarım, işimizin merkezinde yer alıyor ve faaliyetlerimizde kilit bir rol oynuyor. Tarımsal faaliyetlerimiz vesilesi ile de ülkemizde 10 bin kişiye geçim kaynağı sunuyoruz. Bu yıl, geçen yıla göre sözleşmeli çiftçi sayımız %70 arttı.  2018 yılından bu yana ise çiftçilerimizi akıllı tarım uygulamaları ile tanıştırıyor, onlara çeşitli araçlar sunuyor ve kapsamlı eğitimler veriyoruz. Yaptığımız tüm bu çalışmalarla bir yandan doğal kaynakların daha sorumlu kullanımını sağlıyor ve verimliliği artırıyoruz, bir yandan da çiftçilerin hayatını kolaylaştırıyor ve refah seviyesinin de artmasına katkı sağlıyoruz” dedi.

“Sertifikalı tohum dağıtımımızı %50 artırdık”

Türkiye’de maltlık arpa üreten ilk bira şirketi olduklarını vurgulayan Onur Altürk, “Tarımsal üretimi desteklemek için geçtiğimiz yıl çiftçilerimize toplam 10 milyon TL’lik ‘Çiftçi Teşvik Paketi’ sunmuştuk. 2023 yılında bunu 3 katına çıkartarak çiftçilerimize gübre, mazot gibi ihtiyaçları için 30 milyon TL’nin üzerinde bir ‘Çiftçi Teşvik Paketi’ sunduk. Sertifikalı tohum dağıtımımızı ise bir önceki yıla göre %50 oranında artırdık. Ham maddelerimizi yerelden temin etmek, sürdürülebilirlik odağında bizim için son derece önemli bir konu. Bugün, ülkemizin Güneydoğu ve İç Anadolu bölgelerindeki 12 farklı ilinden, 360 bin dekarlık, yani 25 bin futbol sahası büyüklüğünde bir alandan arpa alımı gerçekleştiriyoruz. Bu bağlamda ülkemizde maltlık arpanın en önemli alıcısı konumundayız. Bu yıl tarımsal ekonomiye katkımızın 1 milyar TL seviyesinde olmasını bekliyoruz. Tarıma olan katkımızı sürekli geliştirmek için çalışıyoruz.

Bu noktada gençlerin tarıma teşvik edilmesi, bu alanda bilgi, beceri ve yetkinliklerinin geliştirilmesi konusuna da ayrıca önem veriyoruz. 2024 yılı sonuna kadar en az 500 gencimize eğitim programları ile sürdürülebilir tarım sertifikası kazandırmak istiyoruz. Bunun için çalışmalara başladık” dedi.

Anadolu Efes 1982’den bugüne Tarımsal Ürün Geliştirme Departmanı’nda Ar-Ge çalışmalarıyla kendi tohumlarını geliştiriyor. Tescilli 17 çeşit arpa tohumları ve 7 şerbetçi otu çeşitleri bulunuyor. Son yıllarda kuraklığa dayanıklı tohumların geliştirilmesi, verimliliğinin artırılması ve tohumların uluslararası standartlarda kimliklendirilmesine daha da ağırlık vermeye başlayan şirket, çeşitli üniversitelerle iş birlikleri yaparak bilimsel çalışmalar gerçekleştirmeye devam ediyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner158
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
banner159
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner161

Gelişmelerden Haberdar Olun

@