banner24

banner170

banner171

banner26

Arzum Türkiye İnovasyon Haftası’nda Sektör Devleri İle Buluştu

TİM ev sahipliğinde onuncusu bu yıl 23-24-25 Kasım’da Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Türkiye Innovation Week, inovasyon meraklılarını buluşturdu.

Arzum Türkiye İnovasyon Haftası’nda Sektör Devleri İle Buluştu

Türkiye İhracatçılar Meclisi ev sahipliğinde onuncusu bu yıl 23-24-25 Kasım’da Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Türkiye Innovation Week, inovasyon meraklılarını buluşturdu.İnovasyon ekosistemini geliştirmek, inovasyonun gücünü keşfedip, geleceği şekillendirecek fikirleri bir araya getirmek amacıyla düzenlenenetkinlikte, alanında uzman onlarca konuşmacının katıldığı panel ve konferanslar gerçekleştirildi. Akıllı Toprak, Akıllı Sofra: Dijital Çağda Gıda Yolculuğu paneline konuşmacı olarak katılan Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, tarımda inovasyon ve akıllı sofralar için atılması gereken adımları katılımcılarla paylaştı.

Akıllısöyleminin bir dönüşüm süreci ve bir dönüşüm hikayesi olduğunu kaydeden Kolbaşı, tarımda inovasyon için atılması gereken adımlar hakkında görüşlerini paylaştı. Dijital çağda gıda yolculuğunun uçtan uca akılla yani dijitalle yönetilmesi gerektiği inancında olduğunu kaydeden Kolbaşı, “Ancak bu şekilde bir süreç yönetimi kurgular ve bunu uygulamayı başarırsak gıdada istediğimiz sonuçlara ulaşabiliriz. Gıda yolculuğunu akılla yönetebiliriz” dedi.

“Dijitalleşmenin bize en büyük katkısı verimliliktir”

Dijitalleşmenin önemine dikkat çeken Murat Kolbaşı, “Çataldan sofraya kadar geçenserüven, bu çemberin içerisinde yer alan tüm paydaşlarımız için oldukça kıymetli. Bu serüveni herkes için kolaylaştırmanın yolu ise dijitalleşmeden geçiyor. Sürekli dile getirdiğimiz dijitalleşmenin bize en büyük katkısı verimliliktir. Eğer biz doğru veriyi alabilir ve yönetebilir isek bunun karşılığını hem tarımda hem de sanayide rahatlıkla alabiliriz. Ülkemiz Atlantik kıyılarından Çin’in batısına kadar olan coğrafyada yer alan oldukça önemli ve kritik bir üretim üssü. İkinci yüzyılımızda akıllı toprak, akıllı gıda ve akıllı ürünler ile kültürümüzü dünyaya kolaylıkla yayabilir ve markalaştırabiliriz.” şeklinde konuştu.

“Ortak sorunlara ortak çözümler aranmalı, yatırımlar ortak bir kararla planlanmalı”   

“Tüm süreçlerin akıllı teknolojilerle birbirine bağlandığı bir gıda zinciri akıllı sofraların ilk adımı olacaktır. İnsanın süreçlerdeki yeri sadece teknolojinin kontrol ve yönetiminde olmalıdır.”

Yine insanların ortak akıl ve ortak bir süreç planlamasında buluşması gerektiğinin de altını çizen Kolbaşı, sözlerini şöyle tamamladı: “Ulaşılabilir ve israf edilmeyen gıda için sektörün eksik noktaları, açık alanları ve yanlışları tespit edilip, geliştirilecek teknolojiler tüm paydaşların katılımıyla yapılmalı. Sektörün tüm paydaşları olarak amacımız, miktar olarak israfın önlenmesi olduğu gibi ürünlerin niteliği açısından da değerinin korunması olmalı. Ancak bu şekilde kullanıcılar, sektörümüz ve dünyamız açısından gerçek bir katma değer yaratabiliriz.Aksi halde teknoloji ve ürün üretmekten başka bir şey yapamayız. Sorun ve çözüm ortadayken yine elimizde böylesi hızla gelişen bir güç varken, amacımız insanlığa her anlamda hizmet eden bir gıda süreci yaratmalıyız. Yoksa her yıl üretilen milyonlarca dolarlık tarım ürünü, milyarlarca dolarlık teknoloji ve Ar-Ge yatırımının çöpe gittiğini izleyeceğiz.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173

Gelişmelerden Haberdar Olun

@