banner24

banner170

banner171

banner26

Elektra Elektronik 2024’te Globalleşme Yolculuğunu Hızlandıracak

Türkiye’de alçak gerilim trafo ve reaktör sektörünün lideri konumunda olan Elektra Elektronik, 2023 yılında döviz bazlı yüzde 10 büyüme kaydetti.

Endüstri Güncel 12.12.2023, 16:15 12.12.2023, 15:52 Melike Kaya Bayram
47
Elektra Elektronik 2024’te Globalleşme Yolculuğunu Hızlandıracak

Türkiye’den 6 farklı kıtada 60’ı aşkın ülkeye trafo ve enerji kalitesine yönelik elektronik ürünler ihraç eden Elektra Elektronik, 2023’te çift rakamlı büyüme hedefine ulaştı. 2023 yılını değerlendiren ve yeni yıl hedeflerini açıklayan Elektra Elektronik Genel Müdürü Armağan Şakar; “44’üncü yılımıza gireceğimiz 2024, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ekonomik zorluklarla mücadele ettiğimiz bir yıl olacak. Şirket olarak ülkemize olan güvenimiz ışığında, yüksek Ar-Ge ve inovasyon kültürümüzle yeni ürün ve teknoloji yatırımlarına odaklanarak yurt içindeki faaliyetlerimize dinamizm kazandırıp globalleşme yolculuğumuzda emin adımlarla ilerleyeceğiz” dedi.

Elektra Elektronik olarak 2023 yılında yoğun bir üretim dönemi geçirdiklerini kaydeden Armağan Şakar; “Yılın ilk yarısında tüm dünyada satın almalar yavaşlarken Türkiye’de hareketli bir dönem başladı. İlk yarıda yurt içi piyasalarda, ikinci yarıda ise dünya çapında yaşanan hareketliliğin etkisiyle üretim faaliyetlerimizi hızlandırdık. Özellikle uluslararası piyasalarda ağustos ayından sonra oluşan hareketlilik karşısında üretimde yoğun bir döneme girdik. Yıl sonuna doğru tempomuzu daha da hızlandırarak siparişleri yetiştirmek için özveriyle çalıştık. Toplam ciromuzun yaklaşık yüzde 50’sini oluşturan ihracat faaliyetlerimiz en büyük avantajımızı oluşturuyor. Bu sayede yurt içinde ve yurt dışında mevcut pazar payımızda denge sağlayabiliyoruz” ifadelerinde bulundu.

“Ar-Ge çalışmalarımıza yeni bir açılım getireceğiz”

2024’te istihdam oranını koruyarak üretimi artırmaya yönelik adımlar atacaklarını vurgulayan Armağan Şakar, üretim ve Ar-Ge hedeflerine yönelik şunları söyledi: “2023’te toplam 90 bin adet üretim gerçekleştirdik. Bu, sektörümüz için oldukça ciddi bir rakam. 2024’te üretim miktarını artırmaya odaklanırken, Ar-Ge çalışmalarımıza da yeni bir açılım getireceğiz. Yurt içinde hayata geçirdiğimiz trafoların sayısını artırmak ve marin sektörüyle kurduğumuz çözüm ortaklığını ileri seviyelere ulaştırmak gündemimizin en önemli maddeleri arasında yer alacak. Ar-Ge yatırımlarımız sonucunda geliştirdiğimiz Statik Var Üreteci (SVG) ürünümüz, yurt içinde büyük bir talep gördü. Enerji kalitesi problemleri yaşayan tesislerin çoğuna doğrudan nokta atışı çözüm sunduğumuz ürünümüz, teknolojik üstünlüklerinin getirdiği güvenle ihracat faaliyetlerimizde de yerini aldı. Teknolojik alt yapısını ve arkasındaki güçlü Ar-Ge’yi vurgulayarak SVG’yi ihracat faaliyetlerimizde ana aktör olarak konumlandırmayı planlıyoruz.”

“Katma değerli ihracata odaklanacağız”

Geçtiğimiz yıl portföylerine ekledikleri altı Güney Amerika ülkesi ile bölgeye gerçekleştirdikleri ihracatı artırdıklarına değinen Şakar; “2023’te Güney Amerika bölgesinin ihracat faaliyetlerimizden yüzde 10’luk bir pay almasını hedefliyorduk ki bu oranı yüzde 20’ye çıkarmayı başardık. 2024’te bölgeye daha yoğun bir şekilde ihracat yapmayı planlıyoruz. Geride bıraktığımız 2023 yılında olduğu gibi 2024 yılında da yeni ülkelere ihracat faaliyetlerimize artan bir ivmeyle devam edeceğiz. Ar-Ge ve inovasyon rüzgarını arkamıza alarak geliştirdiğimiz ürünlerimizle katma değerli ihracata odaklanacağız” diye belirtti.

Geleceğin mimarı gençleri desteklemeyi sürdürecek

Transformatör üretimi ve enerji kalitesi alanında gerçekleştirecekleri çalışmaların yanı sıra toplumsal sosyal sorumluluk projelerinin de 2024’ün ajandasında yerini aldığını kaydeden Şakar; “Elektrik Tesisat Mühendisleri Derneği iş birliğinde üniversitelerde sektörel dersler veriyor, Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen RLC Günleri’nde geleceğin mühendislerini destekliyoruz. Teknofest’te sponsor olduğumuz projeye verdiğimiz desteği de sürdürerek geleceğin mimarı gençlerimizin yanında yer almaya devam edeceğiz. Gerçekleştirdiğimiz üniversite iş birlikleriyle sektörümüzde rol model olmayı amaçlıyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173

Gelişmelerden Haberdar Olun

@