banner174

banner72

banner171

banner157

Toros Tarım ve Tekfen Tarım, Türkiye’nin en çok Ar-Ge Yatırımı Yapan Şirketleri Arasında

2022' de en çok Ar-Ge yatırımı yapan şirketlerin yer aldığı araştırmada Toros Tarım Ar-Ge Merkezi 310. Tekfen Tarım Ar-Ge Merkezi ise 449’uncu sırada yer aldı.

Endüstri Güncel 08.11.2023, 13:30 08.11.2023, 13:06 Melike Kaya Bayram
30
Toros Tarım ve Tekfen Tarım, Türkiye’nin en çok Ar-Ge Yatırımı Yapan Şirketleri Arasında

Turkishtime, bu yıl 10’uncusunu gerçekleştirdiği “Türkiye Ar-Ge 250 ve 250+”araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Şirketlerin KAP platformunda paylaştıkları verilere ve kendilerine gönderilen anketlere verdikleri yanıtlara dayanarak hazırlanan listede, 2022 yılındaTürkiye’nin en çok Ar-Ge yatırımı yapan ilk 500 şirketi arasında Toros Tarım Ar-Ge Merkezi ile Tekfen Tarım Ar-Ge Merkezi de yer aldı.

Araştırmaya göre Toros Tarım Ar-Ge Merkezi, Ar-Ge çalışmalarına harcadığı 12 milyon TL’yi aşkın yatırım bütçesi ile Türkiye genelinde 310. sırada yer buldu. 29 kişilik ekibin görev aldığı Ar-Ge Merkezi’nde 2022 yılı itibarıyla yürütülen proje sayısı ise 13 olarak belirtildi.

İki firma Ar-Ge Yıldızları listesinde de yer aldı

Tekfen Tarım Ar-Ge Merkezi ise yaklaşık 11 milyon TL tutarındaki Ar-Ge yatırımı ile aynı listede 449. sırada yer aldı. 21 Ar-Ge personelinin görev aldığı ve 15 projenin yürütüldüğü Tekfen Tarım Ar-Ge Merkezi, Tohumculuk ve Bitki Islahı sektöründe ise en fazla Ar-Ge yatırımı yapan 6. firma oldu.Her iki Ar-Ge Merkezi de ilgili araştırma kapsamında ayrıca açıklanan “Ar-Ge Yıldızları” listesinde deyer buldu.

 “İnovasyon, rekabetin ana şartlarından biri”

Araştırma sonuçları hakkında değerlendirmede bulunan Tekfen Holding Tarımsal Sanayi Grubu Başkan Yardımcısı ve Toros Tarım Genel Müdürü Ahmet Eren, küreselleşme ve teknolojik değişimlerin etkisi ile birlikte, şirketlerin rekabette önde olabilmeleri ve daha sürdürülebilir bir dünyaya hizmet edebilmeleri için Ar-Ge faaliyetleri gerçekleştirerek, yenilikçi ürünler ortaya koyabilmelerinin bir zorunluluk haline geldiğine dikkat çekti. Günümüzde Ar-Ge ve inovasyonun ekonomik büyümenin en önemli bileşenleri arasında yer aldığını kaydeden Eren, şunları söyledi:“İnovasyon, artık her düzeyderekabet edebilmenin ana şartlarından biri. Tekfen Tarımsal Sanayi Grubu olarak gerek gübre üretimi gerekse tarımsal üretim alanında Ar-Ge faaliyetlerine önemli yatırım yapıyoruz. Gıda zincirinin başlangıç noktası olan tarımın gelişmesini çok yönlü bir süreç olarak görüyor ve kurulduğumuz günden bu yana bu süreçte etkin rol almayı şirket politikası olarak benimsiyoruz. Toros Tarım Ar-Ge Merkezi, bitki besleme alanında Türkiye’de kurulmuş ilk Ar-Ge merkezi. Burada gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla Türk tarımını teknolojik yeniliklerle tanıştırmayı, çiftçinin verimliliğine katkı sağlayacak yeni ürünler geliştirmeyi ve çevre dostu ürünlerle sürdürülebilirliğe katkı sağlamayı hedefliyoruz. Etkin bitki beslemeye yönelik yeni nesil gübreler geliştirilmesi, döngüsel ekonomi ve atık azaltımı, verimsiz tarım topraklarının ıslahına yönelik ürün, teknoloji ve işbirlikleri geliştirilmesi, dışa bağımlılığı azaltacak ürün ve hammaddeler geliştirilmesi ve dijital tarım uygulamalarına yönelik projeler, hem Toros Tarım’ın geleceğine hem de ülkemizin tarıma dayalı ekonomisine yön verecek çalışmalarımızın başlıklarını oluşturuyor. Ar-Ge merkezindeki çalışma arkadaşlarımız, bilime katkı sağlayan yayınlar ve çalışmalar gerçekleştiriyorlar. Ulusal ve uluslararası düzeyde yaptığımız işbirlikleri, gübre sektörünün hem Türkiye’de hem de dünyadaki gelişimine hizmet ediyor.”

Tekfen Tarım Agripark Ar-Ge Merkezi’nin ise özellikle tohum ıslahı alanında gerçekleştirdiği çalışmalarla Türk tarımına büyük katkı sağladığına değinen Ahmet Eren, “Çalışmaları dünya çapında bilim çevrelerinin takdirini kazanan ve ödüllere layık görülen her iki merkezimizin de Türkiye’nin önde gelen 500 Ar-Ge Merkezi arasına girmesinden mutluluk duyuyoruz.Bu yöndeki çaba ve yatırımlarımızı önümüzdeki yıllarda artırarak sürdüreceğiz” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173

Gelişmelerden Haberdar Olun

@