banner174

banner170

banner171

banner26

İklimlendirme Sistemlerinde Doğru Hava Filtresi Kullanmak, Enerji Sarfiyatını Yüzde 15 Düşürüyor

Abalıoğlu Holding iştiraklerinden Hifyber, iklimlendirme sistemlerinde doğru filtrasyonla sağlanacak yüzde 15’lik enerji tasarrufuna dikkat çekti.

Enerji 02.11.2023, 15:45 Melike Kaya Bayram
11
İklimlendirme Sistemlerinde Doğru Hava Filtresi Kullanmak, Enerji Sarfiyatını Yüzde 15 Düşürüyor

Isıtma, havalandırma, iklimlendirme ve soğutma sistemleri, binalarda iç mekân hava kalitesinin ve termal konforun sağlanmasında önemli rol oynuyor. Ancak binalara konfor sunan ve iç hava kalitesini artıran iklimlendirme sistemleri, enerji tüketiminde de önemli rol oynuyor. Çünkü bir ticari binanın enerji tüketiminin yüzde 50’si iklimlendirme sistemlerinden, tüketilen bu enerjinin yüzde 30’u ise iklimlendirme sistemlerinin hava filtrelerinden kaynaklanıyor.

HIFYBER Genel Müdürü Ahmet Özbecetek, 31 Ekim Dünya Tasarruf Günü kapsamında yaptığı açıklamada iklimlendirme sistemlerinde doğru filtrasyonla sağlanacak enerji tasarrufuna dikkat çekti:

“İklimlendirme sistemlerinde havayı güvenle şartlandırmak ve enerji tasarrufu sağlamak için yüksek kaliteli bir hava filtresi kullanmak gerekiyor. Çünkü verimsiz hava filtrelerinde biriken; toz, polen ve diğer parçacıklar, filtrenin tıkanmasına neden oluyor. Tıkanan filtre, içinden geçen havaya karşı direnç gösteriyor. Bu durum ise fanın havayı sistemden içeri itmesi için daha fazla çalışmasına neden olarak, enerji sarfiyatını artırıyor.  İklimlendirme sistemlerinin hava filtrelerinden kaynaklı enerji sarfiyatını düşürmek için nanofiber filtre medyası kullanılması gerekiyor. Nanofiber filtre medyası, yüksek filtrasyon gücü ile sistemin enerji tüketimini düşürüyor. Çünkü nanofiber yapı, fanın daha düşük hızlarda çalışmasını ve dolayısıyla çalışma ömrü boyunca daha az enerji tüketmesini sağlıyor.

Hifyber olarak, doğada çözünebilen hammaddelerden ürettiğimiz ‘nanofiber filtre medyası’ ürünümüzle; iklimlendirme sistemlerinde yüksek filtrasyon verimliliği ve enerji tasarrufu sağlıyoruz. Basınç farklarını göz önüne alarak tasarladığımız ‘nanofiber filtre medyası’nın sağladığı yüksek hava geçirgenliği sayesinde; ısıtma, soğutma ve havalandırma sistemlerinde ki fan motorları tarafından tüketilen enerjiden yüzde 30 tasarruf sağlayıp, sistemin enerji tüketimini yüzde 15’lere varan oranlarda düşürüyoruz.  Fan motorlarının daha az enerji ile çalışması sayesinde sistemden kaynaklı karbon emisyonlarını da azaltıyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173

Gelişmelerden Haberdar Olun

@