banner143

banner27

banner157

banner31

banner153

Tüpraş, Enerji Dönüşümüne ‘Tüpraş Ventures’ ile Yön Verecek

Tüpraş, teknoloji girişim şirketlerine yatırım yapmak ve teknoloji girişimlerine ulaşmak amacıyla Tüpraş Ventures’dan güç alacak.

Enerji 28.04.2023, 09:50 Melike Kaya Bayram
16
Tüpraş, Enerji Dönüşümüne ‘Tüpraş Ventures’ ile Yön Verecek

Girişimciliği kurum kültürü olarak benimseyen, açıkladığı stratejik dönüşüm planıyla geleceğin enerjisini üretmek ve 2050’de karbon nötr enerji şirketi olmak hedefiyle ilerleyen Tüpraş, enerji sektöründe yaşanan dönüşüme yön verecek bir adım daha attı.

Hem şirket içi hem de dış inovasyon kaynaklarını etkin kullanarak büyümesini sürdüren şirket, kurduğu Tüpraş Ventures şirketi ile geleceğin enerji sisteminde belirleyici rol oynayacak teknoloji girişim şirketlerine yatırım yapmayı,stratejik iş birlikleri kurmayı ve girişimcilik ekosistemini geliştirmeyi amaçlıyor.

Tüpraş Ventures, Tüpraş’ın stratejik planı kapsamında odaklandığı sürdürülebilir rafinaj,biyoyakıtlar, sıfır karbonlu elektrik ve yeşil hidrojen başta olmak üzere karbon yönetimi, akıllı bilişim teknolojileri, Endüstri 4.0, enerji verimliliği, çevre, geri dönüşüm ve atık yönetimi alanlarında yurtiçi ve yurtdışı teknoloji girişimlerine yatırım yapmayıplanlanıyor.

Kuzey Amerika ve Avrupa başta olmak üzere geniş bir coğrafyada, stratejik odak alanlarına yatırım yapacak olan Tüpraş Ventures, girişimlere teknolojilerini deneme ve ölçeklendirme fırsatı sunacak ayrıca Tüpraş’ın sektör tecrübesini ve bilgi birikimini açacak.

“Ventures şirketimiz geleceğin iş alanlarını geliştirmeye yönelik çalışmalarımıza önemli katkı sağlayacak”

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Tüpraş İnovasyon ve Yatırım Projelerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Levent Zağra“Stratejik Dönüşüm Planımızda bir yılı aşkın bir süreyi geride bıraktık. 2050’de karbon nötr olma yolculuğumuzda emin adımlarla ilerliyoruz. Dönüşüm yolculuğumuzda yeni teknoloji ve iş modellerini, rekabet gücümüzü artıracak en önemli araçolarak görüyoruz. Girişim Sermayesi, geleceğin yeni iş kollarına yatırım yaparken bize değer katacak çok kıymetli bir alan.İnovasyon, açık inovasyon ve startup iş birlikleri ile bugünün ve yarının işlerine yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Aynı zamanda yerli ve yabancı girişimlerin yenilikçi teknolojilerini rafinerilerimizde deneyimleyerek iş birliği geliştirmeye devam ediyoruz” dedi.

Teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek, geleceğe dönük yeni faaliyet alanlarına katkı sağlayacak şirketleredoğrudan yatırımlar yapmayı ve ortaklıklar kurmayı da hedeflediklerini dile getiren Zağra, “Tüpraş Ventures’ın kuruluşu bu adımlarımızdan ilki. Bu şirketimiz, enerji dönüşümüne yönelik sürdürülebilir rafinaj, biyoyakıtlar, yeşil hidrojen ve sıfır karbonlu elektrik odak alanlarımızdaki çalışmalarımıza önemli katkı sağlayacak” dedi.

“Açık inovasyon çalışmalarıyla yeni büyüme alanları yakalamayı hedefliyoruz”

İnovasyon ve girişimcilik ikliminin tüm şirkete yayılması, kültürel dönüşümün desteklenmesi, bu çalışmalardan kalıcı değer üretilmesi için çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini dile getiren Levent Zağra,“Açık inovasyon çalışmalarımızı yurt içi ve yurt dışı girişimcilik ekosistemine entegre olarak hem Tüpraş’a hem de girişimcilere değer kazandırmak amacıyla aktif şekilde sürdürüyoruz. Açık inovasyon çalışmaları ile şirket içindeki ihtiyaçlara yenilikçi çözümler bulmayı ve enerji dönüşümü doğrultusunda son teknolojileri takip ederek yeni büyüme alanları yakalanmayı hedefliyoruz. Türkiye’de ve yurt dışında gelişen teknolojiler ile ilgili sürekli tarama yapıyoruz ve her sene binin üzerinde girişim inceliyoruz.Avrupa’nın önde gelen enerji fonlarından kabul edilen Emerald Technology Ventures Girişim sermayesi fonunun 2020’den bu yana yatırımcısıyız. Bugüne kadar 32 girişim ile işbirliği yaptık. 3 kıtada (Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya) 10’dan fazla ülkeden girişim ile işbirliği gerçekleştirdik. Şirketimiz içinde ise toplam 30’dan fazla departman ile girişim-kurum işbirliği süreçleri yürütüldü, 120’den fazla iç paydaş bu çalışmalarda yer aldı. Girişimlere pilot çalışma imkânı sunduk, ortak inovasyon projeleri yürüttük, müşterileri olduk ve özel işbirliği anlaşmaları imzaladık” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@