banner143

banner170

banner171

banner157

“İnsan Merkezli Yaşam Alanları İnşa Etmeliyiz”

Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen 13 Ekim Dünya Konut Günü’nde yaşam alanlarını güvenli ve sürdürülebilir bir hale dönüştürmenin yolları aranıyor.

Güncel 09.10.2023, 16:30 09.10.2023, 16:03 Melike Kaya Bayram
39
“İnsan Merkezli Yaşam Alanları İnşa Etmeliyiz”

Türkiye’nin her noktasında güvenli, konforlu ve sosyalleşme olanağı sunan konutlara yönelik talep giderek artıyor. İnsanı merkeze alarak bütüncül bir yaklaşım sunan projelerin konforu yeniden tanımladığını belirten Siltaş Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Özdemir 13 Ekim Dünya Konut Günü kapsamında şu açıklamalarda bulundu: “Deprem gerçeğine karşı can ve mal kaybını en aza indirmek yapıların güvenliğini sağlamaktan geçiyor. Bu noktada kentsel dönüşüm projeleriyle riskli ve güvensiz binaların ivedilikle yenilenmesi şart. İnsanı merkeze alan, depreme dayanıklı, merkezi konumda ve kolay ulaşım olanaklarına sahip yeni projelerle bu süreci destekleyerek şehirlere güvenli yapılar kazandırabiliriz. Gerek kentsel dönüşüm gerekse yeni konut projelerinde bu yaklaşımı dikkate alarak geleceğin sürdürülebilir şehirlerini inşa edebiliriz.”

“Deprem tehdidine karşı kentsel dönüşüm projelerini hızlandırmalıyız”

Türkiye’deki binaların birçoğunun halen riskli ve güvensiz durumda olduğunun altını çizen Özdemir, “Büyük kısmı 2000 yılından önce inşa edilen bu yapıların acilen yenilenmesi gerekiyor. Kentsel dönüşüm bir ihtiyaçtan öte deprem kuşağında olan ülkemiz için bir zorunluluk. Deprem tehdidine karşı bu projeleri hızlandırmalıyız. Yeni konut projelerinin güvenliğin yanı sıra yaşamı kolaylaştıran unsurları barındırması, konut seçiminde önemli bir kriter haline dönüştü. Merkezi konumda, ulaşım alternatiflerinin kesişim noktasında yer alan projeler konforlu ve keyifli bir yaşamın kapılarını aralıyor. Siltaş Yapı olarak iş dünyasındaki 40 yılı aşkın köklü geçmişimiz ışığında 2011 yılından bu yana kente değer katan yapılar inşa etmeye odaklanıyoruz. Hayata geçirdiğimiz kalite ve insan odaklı yaşam alanlarıyla güvenlik beklentisini karşılıyor, değişen konut beklentilerine yanıt veriyoruz. Projelerimizi kendi hayatlarımızda eksik gördüğümüz ve ihtiyaç hissettiğimiz unsurları göz önüne alarak tasarlıyoruz. Benimsediğimiz insan merkezli bakış açısıyla yaşam alanlarına bütüncül bir değer kazandırıyoruz” ifadelerinde bulundu.

Sürdürülebilir gelecek inşaat sektörünün öncelikleri arasında

Dünyanın sürdürülebilir geleceği için inşaat sektörüne büyük bir görev düştüğünü söyleyen Özdemir, “Bugün hemen hemen tüm sektörlerin hedefinde yer alan sürdürülebilirlik, inşaat sektörünün de öncelikleri arasında bulunuyor. Projelerin kalitesi, lokasyonu, yatırım getirisi gibi faktörlerin yanı sıra geniş yeşil alana, enerji ve su verimliliği sağlayan çevre dostu özelliklere sahip olması da konut tercihlerinde belirleyici bir rol üstleniyor. Kentsel dönüşüm projeleri başta olmak üzere yeni konut inşasında da çevre dostu ve sürdürülebilir projelere yatırım yapmamız gerekiyor” dedi.

Zengin sosyal donatılar yaşama konfor katıyor

Yeni nesil konut projelerinde metrekareler küçülürken kayıpsız alan felsefesi ve modern mimariyle tasarlanan yaşam alanlarının ferah bir görünüme kavuşturulduğunu söyleyen Özdemir, konuya ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Kara, deniz, hava yolu ve raylı sistem gibi pek çok ulaşım alternatifinin kesişim noktasında yer alan, zengin sosyal donatılara sahip konutlar, şehir yaşamını kolaylaştırıyor. İçerisinde yüzme havuzundan, fitness salonuna, kafeden çocuk parkına, yürüyüş ve bisiklet parkuruna kadar çok sayıda sosyal donatıyı barındıran projeler, sakinlerin evlerinden dışarı çıkmadan sosyalleşebilmelerini sağlarken, çocukların güvenli bir ortamda gelişim göstermesini olanaklı kılıyor. Trafikten uzak, doğanın içinde huzurlu ve eksiksiz bir yaşam deneyimi sunan projeler, yaşamı kolaylaştırırken güzelleştiriyor. Siltaş Yapı olarak bu bakış açısıyla konut projeleri hayata geçiriyor, bizi tercih edenlere her açıdan bir ömür boyu ‘İyi ki’ dedirtmeyi amaçlıyoruz. Yaşama konfor katan projelerimizde güvenli, huzurlu ve keyifli bir yaşam sürdürmek isteyenleri buluşturuyoruz”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173

Gelişmelerden Haberdar Olun

@