banner143

banner170

banner164

banner157

banner31

banner165

Akfen Yenilenebilir Enerji Gücünü 860 Mw’a Çıkartıyor

Akfen Yenilenebilir Enerji, sürdürülebilir ve temiz enerjinin öneminin giderek arttığı bir dönemde, yeşil enerji yatırımlarını hızlandırıyor.

Enerji 12.12.2023, 14:30 Melike Kaya Bayram
9
Akfen Yenilenebilir Enerji Gücünü 860 Mw’a Çıkartıyor

Akfen Yenilenebilir Enerji, sürdürülebilir ve temiz enerjinin öneminin giderek arttığı bir dönemde, yeşil enerji yatırımlarını hızlandırıyor. Şirket bu kapsamda faaliyette olan rüzgâr enerjisi santrali (RES) projelerinin alanlarına hibrit enerji santrallerinin yapımına başlarken, rüzgârda da kapasite artışı yapıyor. Akfen Yenilenebilir Enerji, 66,25 MWe hibrit güneş enerji santrali ve 92,4 MWe ilave rüzgâr yatırımlarının hayata geçmesiyle şu anda 699 MW olan kurulu gücün yaklaşık 860 MW’a yükseltecek.

TEDARİKÇİLERLE GÖRÜŞMELER BAŞLADI

Yeşil enerji, iklim değişikliği ile mücadelede ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada kritik bir rol oynuyor. Tamamı yeşil ve yenilenebilir enerji kaynaklarından üretim yapan Akfen Yenilenebilir Enerji de bu global hedeflere katkıda bulunmak adına 6 adet lisanslı rüzgar ve 1 adet HES projesinde yardımcı kaynak olarak ilgili kamu kurumlarına güneş enerjisi santrali başvurusunda bulunmuştu. Hibrit GES kapasitesi 95,42 MWe olan yatırımlar TEİAŞ ve EPDK tarafından lisanslara işlendi.

Akfen Yenilenebilir Enerji, işletmedeki Üçpınar, Sarıtepe ve Demirciler RES projelerine ek olarak toplam 66,25 MWe kapasite ile ilave hibrit GES kurulumu yapacak.

Bu projelerin ihale süreçleri devam ederken, yatırımın tamamlanmasıyla beraber sürdürülebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektrik miktarı önemli ölçüde artacak.

Denizli, Çanakkale Üçpınar, Çanakkale Kocalar, Osmaniye Sarıtepe ve Çanakkale Hasanoba RES projeleri ile toplam 92,4 MWe ek rüzgâr kapasitesi artışı planlayan Akfen Yenilenebilir Enerji, enerji analiz çalışmalarında son aşamaya gelirken, türbin üreticileri ile ihale görüşmelerine başladı.

“HEM EKONOMİYE HEM ÇEVREYE DEĞER KATACAK YATIRIMLAR”

Akfen Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Mustafa Kemal Güngör, hayata geçirilecek projelerin enerji sektöründeki karbon ayak izini azaltma ve yenilenebilir enerji kaynaklarını çeşitlendirme yönünde stratejik öneme sahip olduğunu söyledi. Güngör, "Akfen Yenilenebilir Enerji olarak, sürdürülebilir bir gelecek için yenilenebilir enerji kaynaklarına yaptığımız yatırımların önemini her zaman vurguluyoruz. Bu kapsamda geliştirdiğimiz hibrit GES ve RES projeleri, bu vizyonumuzun en somut örneklerinden bazılarıdır. Yatırımlarımız hem ekonomimize hem de çevremize değer katacak ve yenilenebilir enerjinin ülkemizdeki payını artırmada önemli bir rol oynayacak. Projelerimizin tamamlanmasıyla birlikte, enerji sektöründeki sürdürülebilir büyüme hedeflerimize bir adım daha yaklaşmış olacağız" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner158
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
banner159
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner161

Gelişmelerden Haberdar Olun

@