banner143

banner72

banner164

banner157

banner31

banner165

BSH’den 978 Ailenin 1 Yıllık Enerji Tüketimine Denk Tasarruf

BSH Türkiye, fabrika depolarında kullandığı lojistik araçlarını, sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda Li-Ion akülerle yeniledi.

Enerji 26.06.2023, 16:00 26.06.2023, 14:51 Melike Kaya Bayram
12
BSH’den 978 Ailenin 1 Yıllık Enerji Tüketimine Denk Tasarruf

BSH Türkiye, sürdürülebilirlik hedefleri doğrultusunda ülkemizde ve dünyada örnek teşkil eden sektörde öncü uygulamaları hayata geçirmeye devam ediyor.

Üretim süreçlerinde aynı anda çok sayıda kapsamlı sürdürülebilirlik projesi yürüten BSH Türkiye, bu kez bitmiş ürünlerin depoya yerleştirilmesi aşamasında kullanılan fabrika içi lojistik araçlarını modernize ederek enerji tüketimini ve karbon ayak izini önemli ölçüde azalttı. 

Yüksek karbon dioksit üreten ve elektrik enerjisi tüketimi hayli fazla olan Kurşun-Asit akülü (Pb-akü) 553 depo içi lojistik aracın tamamı, Ocak 2021-Haziran 2023 arasında devam eden proje kapsamında Lityum-iyon (Li-lon) akülerle yenilendi. Karbon salımı olmayan ve düşük enerji tüketen yeni Li-Ion aküler sayesinde, BSH Türkiye depo lojistiğinde kullanılan araçların karbon salımı en düşük seviyeye indirildi ve aynı zamanda akülerin şarj kapasitesinden kaynaklı elektrik enerjisi tüketimi %20 oranında azaltıldı. Bu sayede, 4 kişilik 978 ailenin 1 yıllık enerji tüketimine (2.700 MW/y) eşdeğer tasarruf sağlanmış oldu.

Hakan Mandalı: Enerji tasarrufunun yanı sıra atık oluşumunu da %66 azalttık
 


Konuyla ilgili açıklama yapan BSH Türkiye CTO/COO’su Hakan Mandalı, sürdürülebilirliği tüm faaliyetlerinin merkezine alarak dünyanın geleceği için yatırım yaptıklarını ve 2030 yılında BSH’nin tüm tesislerini %100 yeşil enerjiyle çalışır hale getirmeyi hedeflediklerini hatırlattı. Mandalı, “Gelecek nesillerin ihtiyaçlarından ödün vermeden bugünün ihtiyaçları için her gün aynı heyecanla çalışıyoruz. 2020’den beri karbon-nötr olarak faaliyet gösteriyoruz. Li-Ion akülü iç lojistik araçlarına geçiş projemizle yalnızca muazzam bir enerji tasarrufu elde etmekle kalmadık, aynı zamanda akü kullanım ömrünü de üç kat artırarak atık miktarını eski akülere kıyasla %66 azaltmış olduk. Bu sayede artık 48.528 kg daha az atık oluşmasını sağlıyoruz.” dedi.

Hakan Mandalı, akü modernizasyonu sayesinde, Haziran 2023 itibarıyla, özel donanımlı, doğaya zararlı ve yüksek işletme maliyetli akü şarj odalarının tamamı kapatılarak 20.538 kg Kurşun, 9.665 kg asit kullanımı sona erdiğini ifade etti ve ekledi: “Böylelikle aynı zamanda akü şarj ve akü bakım esnasında yaşanabilecek yanıcı gaz ve oluşabilecek yanma, patlama gibi iş sağlığı ve güvenliği riskleri de tamamen ortadan kaldırıldı.” dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner158
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
banner159
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner161

Gelişmelerden Haberdar Olun

@