banner174

banner170

banner171

banner26

Fintek Sektörünün Lideri Güven Tazeledi

Agra Fintech, 18 Milyon Dolar Değerleme Üzerinden Re-Pie Katılım Karma GSYF’den Yatırım Aldı.

Ekonomi 24.10.2023, 11:00 24.10.2023, 10:08 Melike Kaya Bayram
10
Fintek Sektörünün Lideri Güven Tazeledi

Bankacılık sektörünün en hızlı gelişen ve büyüyen segmenti olan finansal teknolojiler (fintek) alanında faaliyet gösteren ve yenilikçi çözümleriyle son birkaç yıl içinde büyük bir hızla büyüyerek çok sayıda yenilikçi dijital çözüm projesine hayat veren Agra Fintech, yatırımcısının Vakıf Katılım olduğu Re-Pie Katılım Karma Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’ndan 18 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım aldı. Mali verilerin hızlı, kolay ve etkin bir şekilde analiz edilmesini sağlayarak kredi tahsis, pazarlama, risk ve analitik gibi departmanlara bilgi akışı sağlayan yenilikçi çözümü CreditBarometer ve şirketlerin finansal ihtiyaçlarını tek bir noktadan çözmesini sağlayan FinBind adlı ürünleri ile fintek sektöründe yıldızı parlayan Agra Fintech, yeni ürünler geliştirme ve globalleşme konularındaki iddialı hedeflerine bir adım daha yaklaşmış oldu.

Yeni Yatırım Büyümesine Hız Katacak

Vakıf Katılım Genel Müdür Vekili Ahmet Ocak, Re-Pie Portföy Yönetimi A.Ş. Katılım Karma Girişim Sermayesi Yatırım Fonu tarafından ilk yatırımın Agra Fintech’e yapılmasına ilişkin olarak “Agra Fintech, finansal kuruluşların mali veriler üzerinden yaptıkları her türlü analiz için çözüm sunan bir fintek şirketidir. Agra Fintech, yenilikçi ürünleri ile yüksek katma değerli birçok çözümü bankaların tahsis ve pazarlama departmanlarının kullanımına sunmaktadır. Bununla birlikte iş dünyasının doğru zamanda veriye dayalı doğru finansal ürünlere hızlıca ulaşmasını sağlayacak ekosistemin de temellerini atmaktadır. Vakıf Katılım olarak Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’ndan yapılacak yatırım ile hedefini yurt içinde pazar liderliğini pekiştirmek ve yurt dışında büyümek olarak belirleyen Agra Fintech’in hızına hız katacağını düşünüyoruz” dedi.

Dijitalleşmenin yol açtığı büyük veriyi yönetmek ve etkin bir şekilde işlemek için veriye dayalı mali analizin hızlı ve verimli bir şekilde kullanıcıların hizmetine sunulması özellikle finans kuruluşları için büyük önem taşıyor.

Agra Fintech Kurucu Ortağı Taner Toraman, “2024 yılında finansal kurumlarda canlıya alacağımız projelerimizle birlikte Türkiye’de verilen her 2 krediden birinin analiz edilmesinde payımız olacak. Mevcut ürünlerimizle klasik yöntemlerin daha önce yapamadığı analizleri saniyeler içerisinde tamamlayabiliyoruz. Vakıf Katılım’ın yatırımcısı olduğu Re-Pie Katılım Karma Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’ndan aldığımız yatırımla mali veri analiz sistemimizi derin gömülü finans platformuna çevirerek yapacağımız iş birlikleriyle KOBİ’lerin kullanımına sunacağız” dedi.

Agra Fintech Kurucu Ortağı Muharrem Uğurelli ise, “Aldığımız yatırım, şirketimizin inovasyon ve teknolojik gelişme odaklı vizyonunu ve finansal teknoloji alanında devrim niteliğindeki yenilikler üretme konusundaki kararlılığını ve öncü rolünü daha da pekiştirmek adına önemli bir dönüm noktasını işaret ediyor. Bu hamle, şirketimizin küresel pazarda etkinliğini artırma ve finansal teknoloji dünyasında geleceğin standartlarını belirleme vizyonunu destekliyor. Agra Fintech'i sektördeki dönüştürücü gücüyle öne çıkan bir lider konumuna taşıyarak, finansal teknoloji dünyasında daha vizyoner bir şekilde yol almayı hedefliyoruz. Şimdiye kadar iç kaynaklarımızla yatırım almadan büyümüştük, bundan sonrada globalleşme hedeflerimize destek verecek yatırımcıları hedeflerimize ortak etmeye çalışacağız."

Fintek, Geleceğin Finans Sisteminin Temeli

Vakıf Katılım’ın yatırımcısı olduğu Re-Pie Katılım Karma Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, finansal teknolojiyi ekonomiye sağladığı çok yönlü katkı, yeni ürün ve hizmetlere kapı aralaması, finansal temasın ve etkileşimin artırılması gibi faydaları nedeniyle finans sisteminin geleceğini inşa edecek önemli bir fırsat olarak görüyor ve yatırımlarını bu çerçevede planlıyor. Stratejisinin somut bir çıktısı niteliğindeki ilk yatırımını Agra Fintech’e yapan Re-Pie Katılım Karma Girişim Sermayesi Yatırım Fonu, şirketin gerek yüksek teknoloji birikimi gerekse yeni iş modellerine hızlı adaptasyonu ile piyasadaki mevcut finans şirketlerinin problemlerine etkin çözümler üreterek hem hızlı müşteri kazanımı hem de hızlı bir finansal büyüme trendi içerisine gireceğini öngörüyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner173

Gelişmelerden Haberdar Olun

@