banner24

banner72

banner164

banner152

banner26

banner165

Kahvenin Son Trendleri ‘Kahve Zirvesi’nde Masaya Yatırıldı

Güncel 18.09.2023, 12:15 Melike Kaya Bayram
2
Kahvenin Son Trendleri ‘Kahve Zirvesi’nde Masaya Yatırıldı

16-17 Eylül tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen medya sponsorluğunu Storybox.co’nun YouTube kanalı Gurmoss’un üstlendiği ‘Kahve Zirvesi 2023’te, kahveye dair her şey ele alındı. Toplamda 12 oturum ve 60 konuşmacının yer aldığı etkinlik “Dünya Kahveleri ve Türkiye’deki Yeşil Çekirdek Kullanımı” paneli ile başladı. İlk panelde Alperen Gıda CEO’su Mustafa Sait Durak, Türk Kahve Yetiştiricisi Yaşar Dağtekin, Guatemala Ticaret Ateşeliği Stephanie Garcia ve Ekvador Ticaret Ateşesi Cristobal Alban konuşmalar gerçekleştirdi.

KAHVE ZİRVESİ ÖNEMLİ FIRSAT

Kahve zirvesinde gerçekleştirilen forumda konuşan Guatemala Ticaret Ateşeliği Stephanie Garcia, “Guatemala’da üretilen kahvelerin sınıflandırması bölgesel olarak gerçekleşiyor. 4 farklı türde kahve üretiliyor ve hepsinin birbirinden farklı tatları var. Türk kahvesini çok seviyorum. Siz çay içerken biz sürekli kahve içiyoruz. Farklı tarzda kahveleri deneyimleme fırsatı çok değerli.” dedi.

Ekvador Ticaret Ateşesi Cristobal Alban da ekvador kahvesini tanıtmak ve promote etmek için zirvede verilen fırsatın önemli olduğunu vurguladı. Alban ayrıca şunları söyledi: “Her market için aynı koşullarda üretim sağlıyoruz. Dolar merkezli ekonomide biz de yüksek fiyatlar ödemek zorunda kalıyoruz. Kahve üretiminde yüksek kalite standartlarını koruyoruz.  İhracat standartlarımız var. Kaliteyi düşürmemiz mümkün olamaz.”

KAHVE ÜRETİMDE UYGUN İKLİM KOŞULLARI BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Kahve Zirvesi’nde konuşan Alperen Gıda CEO’su Mustafa Sait Durak, “Hepimizin bildiği gibi şu an Türkiye'deki kahve ithalatının yüzde yetmişi Türk kahvesi için yapılıyor. Yavaş yavaş yeni kahveler ön plana çıkmaya başladı. Espresso ve kahvelere yönelik yeni çiğ kahveler getiriyoruz. Bu da biraz Türkiye için pahalı kalıyor. Ticari kahveler getirmeye çalışıyoruz. Hem kalite olarak insanların beklentilerini karşılamaya çalışıyoruz. Hem fiyat olarak keselerine de hitap etmeye çalışıyoruz.” dedi.

Türk Kahve Yetiştiricisi Yaşar Dağtekin ise: “Ülke olarak iklim yapımız Ekvador ve Guatemala’dan guatemaladan farklı. İklimi verimli ülkelerde üretim esnasında kahve kendine bırakılırken, bizim sulamamız, budamamız gerekiyor. Sürekli bakım aşamaları gerekiyor. Devletin desteğine ihtiyacımız var. İstihdam sağlayacak kişi bulamıyoruz.” dedi.

YATIRIMCILARIN BULUŞMA NOKTASI

Güncel bilgiler, stratejiler, öneriler ve yol haritalarının konuşulacağı zirvede, katılımcıların stantlarda hedef kitleleri ile direkt görüşme ve iletişim ağlarını genişletme, yeni pazarlar edinme şansı yakaladı. 2 gün boyunca devam edecek etkinlikte toplamda 12 oturum düzenlenecek.

Konusunda uzman 60 konuşmacının yer alacağı 12 oturum şu başlıklarda oluşuyor:

-Dünya kahveleri ve Türkiye’de yeşil çekirdek kullanımı

-Kafelerde fark yaratarak rekabetin önüne geçmek

-Gelişen soğuk kahve pazarı

-Kahve kavurma makineleri

-Yeme-içme sektöründe kahvenin yeri

-Kahvede global marka yaratmak

-Kahve makineleri

-Tüketici tercihlerindeki değişim ve kahvede yeni trendler, yeni konseptler

-Türk kahvesinin çeşitlenme ve yayılma stratejileri

-Kahvede su kullanımı nasıl olmalı?

-Büyüme stratejileri, şubeleşme ve franchising

-Patisserie / Kahve yanı lezzetler; Patisserie’de değişen kriterler ve yeni tercihler

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner140
banner158
Günün Anketi Tümü
Sektörel dergiler okunuyor mu?
Sektörel dergiler okunuyor mu?
banner159
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
banner161

Gelişmelerden Haberdar Olun

@